Chat with us, powered by LiveChat

Listę wakatów przedstawiamy w formie inspirowanej obraną przez twórców larpa „4th July”.

Wyboru postaci dokonasz w formularzu zgłoszeniowym, wskazując trzy począwszy od najbardziej pożądanej. Przydzielać je będziemy raz na tydzień, kontaktując się mailowo – w sytuacjach spornych dokonamy zwykłego losowania.

Formularz zgłoszeniowy znajdziesz TUTAJ.


Mieszkańców miasteczka Eberburg pogrupowaliśmy w większości według rodzin, ponieważ relacje familijne to być może najważniejsza warstwa gry. Bawić się będziesz nie tylko motywami dedykowanymi własnemu bohaterowi, ale też sprawami swych najbliższych. Abyście się nie pogubili, tekst uzupełniamy o drzewka genealogiczne.

Kursywą i pogrubieniem oznaczamy wzmianki o postaciach kontynuowanych przez uczestników pierwszego odcinka naszej historii. Jest ich więcej niż wymienione, na dzień 9 Stycznia dokładnie dwadzieścia jeden.

W nagłówkach NIEJAWNE znajdziecie treści wpisane znakami o kolorze tła, widoczne po zakreśleniu kursorem. To sprawy które w społeczności Eberburga nie są znane powszechnie, zainteresowanemu graczowi mogą pomóc w dokonaniu wyboru, a dla pozostałych stanowić fajną niespodziankę. Przykład:

NIEJAWNE
Ukrywa przed najbliższymi, że zastawił posag córki na swoje długi karciane.
NIEJAWNE

Niektóre postacie opatrujemy hasłami z poniższej listy. Jeśli któreś szczególnie odpowiada twym preferencjom, szukajka Ctrl+F ułatwi wyszukanie wszystkich pozycji nim opatrzonych. Nijak nie sygnalizujemy tu motywów obyczajowych ani rodzinnych, ponieważ te posiada prawie każda postać z racji na charakter gry.

#lider – motywy przywództwa, przeważnie w grupie kilkuosobowej
#miłosne – dość pojemna kategoria, zawiera typowe romanse, relacje platoniczne, czasem też patologiczne
#prawo – postać zamieszana w sprawy rozstrzygane przez ławnika
#przemoc – szczególnie prawdopodobne sceny przemocy, w roli ofiary lub sprawcy
#przyjezdny – postać jeszcze nie zdążyła dobrze wrosnąć w społeczność Eberburga, co nie znaczy że zupełnie nie ma znajomości wśród tutejszych
#straż – postać służy w straży miejskiej
#unisex – płeć postaci może być zmieniona
#zemsta – poszukiwanie rewanżu, tak opisuje i sprawców i potencjalne ofiary
#zdrowie – z różnych względów postać pogra co nieco z cyrulikiem i/lub medykiem, istnieje dedykowana mechanika zabiegów.

Na zielono oznaczamy postaci, które już są zarezerwowane.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy to gra dla Ciebie, podręcznik do gry znajdziesz tutaj.


Schatzenheim

Inspiracje: Lannisterowie z „Gry o tron”, Corleone z „Ojca Chrzestnego”. Okrutne relacje rodzinne naznaczone wieloletnią walką o bogactwo i wpływy.

Rodzina kupiecka, najbogatsza w miasteczku. Na nazwisko padł cień gdy wójt Frederick Schatzenheim popełnił samobójstwo po publicznym ujawnieniu zdrady względem Księcia, a młodego Andreasa oskarżono o gwałt. Rodzina, jeszcze niedawno aspirująca do awansu w stan szlachecki, albo się teraz podniesie albo upadnie ostatecznie.

Uwaga, Schatzenheimowie wciąż są bogaci i to musi być widoczne – oczekujemy kostiumów na miarę bogatego kupiectwa średniowiecza, ewentualnie wczesnego renesansu.

Randall Schatzenheim

#lider #prawo #zdrowie #śmierć

Żaden z nas nie będzie zbawiony. Teraz pojmujecie me poświęcenie?

Inspiracja: Vito Corleone, w jakiejś mierze Tywin Lannister.

Randall to umierający starzec który całe życie poświęcił budowaniu pozycji Rodziny, nierzadko kosztem indywidualnego szczęścia najbliższych. Jeszcze niedawno aspirował do awansu w wyższy stan, prowadził interesy z całym księstwem i praktycznie rządził miasteczkiem. Wszystko to zostało zrujnowane przez błędy syna i wnuka (wydarzenia pierwszego odcinka „Stadtrecht”). Nad Schatzenheimami wisi co najmniej jeden proces do rozstrzygnięcia przez Ławnika Roberta, współobywatele wyciągają chowane przez lata urazy.
Czas na decyzję kogo wskazać na następcę rodzinnych interesów. Harald, inspirowany Tyrionem Lannisterem, to garbus, za krzywymi plecami wyszydzany przez otoczenie. Wilhelm Bastard został dosłownie wyciągnięty z rynsztoka i ciężko orzec czy guwernantka Anetta zdąży go wyprowadzić na ludzi. Jorg nie wchodzi w grę, jako kapłan. Wydanie Mony za szlachcica byłoby spełnieniem starej ambicji o awansie społecznym, lecz w obecnej sytuacji nie kwapi się do tego żadna dobra partia. Ani nawet średnia.
Odwrócenie upadku Rodziny może się okazać zadaniem ponad jego nadwątlone siły, zwłaszcza że w obliczu nadchodzącej śmierci na nowo dręczy go głos sumienia. I strach przed wiecznym potępieniem za wyrządzone zło.
Poza sprawami typowo rodzinnymi, postać oferuje grę między innymi na relacji z doglądającym go medykiem; od którego domaga się, by za wszelką cenę kupił mu odrobinę więcej czasu. Oraz z Gorwinem, być może jedynym prawdziwym przyjacielem. Gorwin to młodzik, jak na krasnoluda, który jest Randalla… Rówieśnikiem! Babki piaskowe lepili wspólnie, lecz gdy jeden z nich dopiero wkracza w dorosłość, drugi stoi już nad grobem.

NIEJAWNE
Randall nie obawia się śmierci. Obawia się że pośmiertnie trafi w szpony Złego za wszystko czego dopuścił się w życiu, a mimo to nie zdoła powstrzymać upadku Rodziny. A właśnie teraz pozycja Schatzenheimów zależy od tego czy znów zdobędzie się na bezwzględność, także wobec najbliższych.
NIEJAWNE


Jorg Schatzenheim

#mił#miłosne #alkoholizm #rozterkiosne

Czyż miłość może być grzechem? Czy też szukam wymówki dla słabości?

Postać przywrócona do puli po przetasowaniach między uczestnikami. Raczej spod znaku „zimnej wody”, czyli obciążona motywami trudnymi i dramatycznymi. W szczególności wewnętrznym konfliktem między własnymi pragnieniami a powinnością.
Młody kapłan, niedawno karnie przeniesiony przez hierarchię na rodzinną prowincję, prosto z Eichstadt. Nie przyjmował święceń z powołania, ani nawet do końca z własnej woli. Randall wiązał z nim spore nadzieje, miał iść może nie między biskupy, ale jednak zdobyć dla Rodziny wpływy w Kościele – zawiódł na tym polu zupełnie, spotykając się w domu z niezbyt ciepłym przyjęciem. Dziś asystuje ojcu Zorbisowi, surowemu pasterzowi Eberburga, który uosabia wszystko czego Jorgowi brak: Ascetyzm, dyscyplinę, bezwzględne zasady.
Od śmierci brata (pierwszy odcinek Stadtrecht) ma dobre powody by zamartwiać się sytuacją Rodziny, zwłaszcza stanem zdrowia ojca który wyraźnie stoi nad grobem. Ma świadomość, że winien zatroszczyć się o zbawienie duszy tego starego drania, a zarazem wciąż zmaga się z przerażeniem na myśl o otwartym sprzeciwie.
Wreszcie, jest coraz mocniej naciskany by złamać tajemnicę spowiedzi. Szuka ucieczki od problemów w pijaństwie, w którym dzielnie sekunduje mu grabarz Johann.

NIEJAWNE
Jorgowi bardzo ciąży nie celibat jako taki, a na nowo odkryta młodzieńcza miłość, mianowicie Gabriela Jungespiel. Tymczasem Ojciec Zorbis surowo ocenia jej ucieczkę i sromotny powrót, oczekując tego samego od swego pomocnika.
NIEJAWNE


Wilburga Schatzenheim

#lider #miłosne #prawo #zemsta
Inspiracja: Constanzia Corleone z “Ojca chrzestnego”. Od lat w głębokim konflikcie z Randallem, którego wini za śmierć męża. Paradoksalnie, ci którzy znają oboje, dostrzegają jak podobni są do siebie ojciec z córką.
NIEJAWNE
Wilburgę stać na bezwzględność wobec rywali, zwłaszcza teraz gdy ma szansę wrócić na łono Rodziny na swoich własnych warunkach. Przy tym nawiązała romans który absolutnie nie powinien wyjść na jaw.
NIEJAWNE


Harald Schatzenheim

#miłosne #zdrowie
Inspiracja: Tyrion Lannister. Urodził się garbaty, co zawistni mieszczanie chętnie zrzucali na karb kary za grzechy Rodziny. Jak dotąd nigdy otwarcie nie sprzeciwił się matce ani dziadkowi, żyjąc w cieniu Mony i Andreasa. Jednak po śmierci tego drugiego stał się poważnym kandydatem na przejęcie interesów i reszty majątku.
NIEJAWNE
Harald nie jest postacią kryształową. Utrzymuje nieco cyniczną, niebezpieczną relację z Marthą z Misthaufen, inspirowaną „My fair lady”.
NIEJAWNE


Wilhelm Bastard

#miłosne #przyjezdny 
Półsierota wychowany w nędzy, bękart Fredericka którego Schatzenheimowie nie chcieli uznać za swojego. Chichotem losu, dziedzicem Rodziny na dziś dzień może zostać właśnie on. Oczywiście gdyby z dnia na dzień nadrobił maniery, wykształcenie i zerwał kontakty m.in. z własną matką…
NIEJAWNE
Za dzieciaka Wilhelm wszedł w kręgi przestępców, którzy kandydatowi na dziedzica fortuny nie dadzą zapomnieć o starym ślubowaniu.
NIEJAWNE


Mona Schatzenheim

#miłosne #prawo #zemsta
Inspiracja: młoda, sprzed małżeństwa z królem, Cersei Lannister. Mona wyrosła w bogactwie, rozpieszczana i psuta. Jako najlepsza partia w miasteczku, nauczyła się bawić mężczyznami, zwodząc kolejnych adoratorów. O ile ojciec czasem powierzał jej różne zadania związane z interesami Rodziny, dziadek Randall zdaje się nie cenić jej potencjału.
NIEJAWNE
Przewrotnie, właśnie teraz Mona może pierwszy raz poczuć coś poważnego do mężczyzny. Jednak sytuacja Schatzenheimów mniej niż kiedykolwiek sprzyja porywom serca, zwłaszcza jeśli wtrąci się któryś z rozgoryczonych adoratorów.
NIEJAWNE


JUNGESPIEL

Niezbyt zamożni mieszczanie, zdominowani przez dosyć przerażającą, sędziwą Kunegundę.

Kunegunda Jungespiel

#lider #zdrowie
Inspiracja: Olena Tyrell z „Gry o tron”, Pani Dulska. Najstarsza w miasteczku, nie licząc krasnoludów. Twardą ręką wychowała potomstwo pozostające pod jej silnym wpływem. To oraz skrzętnie uzbierany mająteczek, czyni z niej faktyczną głowę familii. Do tego dewotka kościelna, w dobrej komitywie z ojcem Zorbisem. Typ “polskiej teściowej” co za ostatnią radość w życiu ma wtrącanie się w sprawy własnych bliskich i innych mieszczan.
Wymagana stylizacja na zaawansowany wiek.


Markus Jungespiel

#straż
Podstarzały poborca podatków, niezbyt popularny z racji na swój fach. Wdowiec, borykający się z samodzielnym wychowaniem „trudnych” córek.
NIEJAWNE
Markus boryka się z kłopotami finansowymi i rozgoryczeniem. Całe życie był uczciwy, co nie przyniosło mu nawet tyle pieniędzy by żonie zapewnić najlepszą możliwą opieką gdy już zapadała na zdrowiu. Dręczy go, że mógłby córki „zawieść” w ten sam sposób i łamie się czy aby nie zejść na złą drogę.
NIEJAWNE


Aliena Jungespiel

Marzycielka fantazjująca o podróżach do odległych krain – co w realiach prowincji Cesarstwa Hammerstein przypomina marzenie o locie w kosmos. Co najmniej od śmierci matki z ojcem niespecjalnie im się układa.
NIEJAWNE
Aliena zaprzyjaźniła się z Silvią z Misthaufen która wciągnęła ją do gangu Schwarzbergów – dziewczyna liczy naiwnie, że pozwoli jej to sfinansować swoje marzenie.
NIEJAWNE


Gabriela Jungespiel

#miłosne
Panna która zbuntowała się, uciekła z domu rodzinnego i… Właśnie wraca z podkulonym ogonem, odprowadzana przez Hannę. Społeczność miasteczka z Zorbisem na czele pała ostentacyjnym oburzeniem, przekonana że podczas włóczęgi z pewnością się sprostytuowała i jako taka nie powinna się więcej pokazywać w rodzinnych stronach.
NIEJAWNE
Swego czasu była pierwszą miłością Jorga Schatzenheim, nim ów jeszcze przyjął święcenia. W trakcie gry wypłyną nieoczekiwane konsekwencje ucieczki z domu, których konsekwencją może być śmierć postaci w dramatycznych okolicznościach.
NIEJAWNE


Thorsten Jungespiel

#zdrowie 
Z zawodu rzeźnik, za młodu opuścił Eberburg by nauczyć się sztuki leczenia. Wielkiej kariery jak widać nie zrobił, choć czasem doradza Steffenowi, miejskiemu cyrulikowi – sam nigdy nie podejmuje się nawet najprostszych zabiegów, za żadną sumę.
NIEJAWNE
Thorsten został wybitnym medykiem i cyrulikiem, a pod pseudonimem Mistrza Axlebana parał się też czarnoksięstwem. Dla ratowania pacjentów odważył się paktować ze Złym. W końcu jednak obróciło się to przeciwko ocalonym, a nieszczęśnik przysiągł sobie nigdy więcej nie kroić pacjentów (poza bydłem w rzeźni, rzecz jasna). Co jak dotąd mu się udawało.
NIEJAWNE


Helena Jungespiel

#prawo
Archetyp plotkary rozmiłowanej w roztrząsaniu cudzych spraw, z zamiłowaniem zbiera dla Kunegundy wieści z miasteczka. Zapewne nawet spowiednicy nie wiedzą tyle o grzeszkach mieszczan – inna sprawa, że co najmniej równie chętnie rozpuszcza wieści niesprawdzone. Chętnie zajmuje się swataniem par.
NIEJAWNE
Helena niedawno rozpuściła wyssaną z palca plotkę która bardzo kogoś skrzywdziła. Tym razem nie skończy się zwykłą awanturą, sprawa niemal niechybnie trafi przed Ławnika.
NIEJAWNE


Anetta Jungespiel

#miłosne
Dużym wysiłkiem rodziców zdobyła niezłe, jak na kobietę, wykształcenie. Dzięki temu Schatzenheimowie przyjęli ją na guwernantkę dla Mony, czy może raczej na towarzyszkę z racji na zbliżony wiek. Teraz spadło na nią dużo poważniejsze zadanie, jakim jest zrobienie z Wilhelma Bastarda, świeżo wyciągniętego z rynsztoka, godnego członka Rodziny.


Ludwig Jungespiel

#prawo
Świeżo upieczony, młody prawnik, idealista, który nawet za darmo by chciał reprezentować przed Ławnikiem maluczkich i skrzywdzonych.
NIEJAWNE
Dla opłacenia nauki Ludwiga niezbędne było zaciągnięcie potężnych długów.
NIEJAWNE


ROTEFLEISCH

Rotefleischowie są mocno związani z prawem Księstwa – Matthias jest strażnikiem, Hartmut to prawnik. Oraz, co już mniej chwalebne, siostry Anna i Dorota właśnie sposobią się by ławnik rozstrzygnął między nimi spór który podzielił miasteczko.

Matthias Rotefleisch

#miłosne #prawo #straż
Strażnik i konny posłaniec Rady, który pół życia spędza poza Eberburgiem. Jako taki uchodzi za bywałego w świecie.
NIEJAWNE
Matthias to bigamista, ma jedną żonę w Eberburgu i jedną w Eichstadt. Sprawa nieuchronnie wychodzie na jaw, ponieważ ta druga, Hanna, właśnie zjawa się z niezapowiedzianą wizytą. A jest to specjalistka od spraw rozwodowych, gotowa z sali sądowej wypuścić go w skarpetkach.
NIEJAWNE


Gretchen Rotefleisch

#prawo
Gospodyni z upodobaniem nosząca się „godnie” jak sama twierdzi, a „ponad stan” jak chcą nieżyczliwi. Szczególnie chętnie nadstawia ucho na wszelkie nowinki i mody z wielkiego świata (czyli Eichstadt) o których rozprawia z mieszczkami na urządzanych przez siebie proszonych herbatkach.
NIEJAWNE
Inspiracja to: “Pani Bovary”. Gretchen do tego stopnia zachłysnęła się Eichstadt, do którego raz ją mąż zabrał, że bez jego wiedzy zaciągnęła ogromne pożyczki na życie ponad stan. Teraz wierzyciele pukają do drzwi.
NIEJAWNE


Dorota z domu Rotefleisch

#miłosne #prawo #zemsta #emancypacja

Mam prawo poszukiwać szczęścia. I nie zatrzyma mnie nawet własna siostra! 

Wciąż atrakcyjna kobieta w wieku dojrzałym, słomiana wdowa. Od lat męczy się w stanie zawieszenia będąc ni to wdową, ni to mężatką, za sprawą zaginięcia wyprawy kupieckiej którą zorganizowali jej mąż i szwagier.
Miasteczko żyje ostatnio plotkami o sprawie rozwodowej wniesionej u Ławnika Roberta, w której chce przeforsować uznanie zaginionego męża za zmarłego. Nieco zresztą uprzedza wyrok, ostentacyjnie nosząc żałobę i posługując się panieńskim nazwiskiem. Zwycięstwo w procesie uczyniłoby ją na nowo panią własnego losu.
Na zawadzie stoi jednak jej własna siostra, Anna. Ta nigdy nie pogodziła się z myślą o śmierci męża w rzeczonej wyprawie i zrobi wszystko by storpedować zamiar. Mało tego, z ożywioną na nowo nadzieją próbuje sformować… wyprawę poszukiwawczą!
W grę wchodzą, jakżeby inaczej, również pieniądze. Za uznaniem zaginionych za zmarłych idzie kwestia pozostawionego przez nich majątku i/lub zobowiązań.

NIEJAWNE
Inspiracja to częściowo „Niebezpieczne związki”. Osamotniona Dorota nie zamierzała przekwitać w samotności i została, jak uważa, upokorzona przez niedoszłego, znacznie młodszego kochanka który odrzucił jej awanse. Prowokuje własnego syna, Hartmuta, by ów dla zemsty uwiódł jego wybrankę. Co nie przeszkadza rozglądać się za jakimś miłym młodzieńcem, z którym przyjemnie spędzi resztę życia.
Dorocie klują się też bardziej dalekosiężne, ale i perfidne plany. Gdyby doszedł do skutku ów poroniony, jej zdaniem, pomysł na wyprawę poszukiwawczą, zadba zabrał się z nią „jej” człowiek.

NIEJAWNE


Anna z domu Rotefleisch

#prawo
Rozsierdzona na własną siostrę za nadchodzącą sprawę rozwodową, której z pewnością nie zostawi własnemu biegowi. Ich zaginieni mężowie wyruszyli w podróż wspólnie, jednak Anna nie zamierza się godzić z myślą o ich możliwej śmierci. Ostentacyjnie nosi suknie jak najdalsze od żałobnych i… Szuka sposobu by zorganizować wyprawę poszukiwawczą.


Theresa Rotefleisch

Panna której największa ambicja to zostać przykładną matką i żoną, świetną kucharką i szwaczką. Postać ma szereg relacji rodzinnych i społecznych, natomiast nie ma żadnego drugiego dna – to zabawa archetypem najbardziej konserwatywnego pojmowania roli kobiety, rola na pewno nie dla każdego.


Hartmut Rotefleisch

#miłosne #prawo #zemsta 
Inspiracja: Harvey Specter. Prawnik z patologiczną potrzebą odnoszenia zwycięstw, nie tylko na sali sądowej. To już wyga, z pewną pobłażliwością patrzący na młodszych kolegów.
NIEJAWNE
Patologiczną potrzebę zwycięstwa Hartmut przenosi również na podboje miłosne. Między innymi sposobi się do uwiedzenia małżonki Robertowi – za sprawą jego wyroku przegrał jedyną jak dotąd sprawę w karierze.
NIEJAWNE


PRZYBYSZE Z MISTHAUFEN

Misthaufen to nieodległa wieś, miejsce pochodzenia postaci ze stanu chłopskiego. Niektórzy z poniższych przenieśli się do Eberburga na stałe po tym jak otrzymał prawa miejskie, innych sprowadziły tu bieżące interesy. Część mieszczan lubi na “chłopków” patrzeć z góry, pomimo (tym bardziej?) że Eberburg sam jest straszliwie zapyziałą prowincją.

Silvia z Misthaufen

#unisex 
Młodziutka awanturniczka z chłopskiego domu. Po wielkiej kłótni samowolnie opuściła rodzinną chatę. O dziwo NIE została prostytutką, pasa świnie u Braci Schwarzberg (a w zasadzie u jednego, wciąż zamieszkałego w Eberburgu).
NIEJAWNE
Schwarzbergowie kierują lokalną przestępczością, poniekąd ocalili Silvię przed upodleniem i wciągnęli do swej szajki. W zamian oczekują bezwzględnej lojalności, stawianej ponad dawne sentymenty.
NIEJAWNE


Wim z Misthaufen

#miłosne #przemoc #przyjezdny #zdrowie #zemsta

Czasem wciąż czuję utraconą rękę. Zapłacą za to… i niech mi Piekło dopomaga.

Luźną inspirację stanowi Jamie Lannister po utracie dłoni. Młody wieśniak okaleczony w dramatycznych okolicznościach, nie może wykonywać ukochanego fachu. Proponujemy artystę-samouka którego pozbawiono władzy w ręce, aczkolwiek do ustalenia.
Z jednej strony zrozpaczony Wim szuka nadziei której nie dawali mu dotąd medycy – sposobu na odzyskanie odzyskanej sprawności. Oczywiście jeśli zapłaci odpowiednią cenę, a może się ona okazać straszniejsza niż kalectwo.
Z drugiej, targa nim gniew i żądza pomsty na sprawcach obecnego stanu, prawdziwych lub wydumanych.
Z jeszcze innej, być może od zatracenia ocali go (albo wręcz przeciwnie) uczucie panny z którą niegdyś połączył go romans.
Bohater oznaczony jest jako przyjezdny względem społeczności miasteczka, jednak nie oznacza to że w ogóle nie posiada znajomości. W szczególności żywe relacje łączą go z innymi przybyszami ze wsi Misthaufen, choć nie tylko.


Yvonne z Misthaufen

#przyjezdny #zdrowie #margines

Ilekroć otwarłam swe serce, zostałam wykorzystana. W kim znajdę oparcie teraz?

Postać spod znaku „umierania w zimnej wodzie”, czyli z dużym nagromadzeniem dramatu i trudnych tematów.
Luźną inspiracją jest „Szkarłatna litera”. Swego czasu możny Frederick Schatzenheim uwiódł ją, uczynił brzemienną i porzucił. Z rodzinnej chaty została wygnana i dla utrzymania siebie oraz dziecka – Wilhelma Bastarda – musiała się prostytuować pod „opieką” niejakiego Wolfganga.
Przez lata, matka i syn, z trudem radzili sobie sami na świecie. Po latach oboje sprowadza do miasteczka wola Randalla Schatzenheim – choć akurat obecności Yvonne sobie on nie życzył. Po śmierci Fredericka nestor rodziny przypomniał sobie po raz pierwszy od lat o wnuku z nieprawego łoża. I być może dostrzeże w nim swego następcę – o ile Wilhelm zerwie wszelkie kontakty z własną matką, która jest dla otoczenia zwykłą dziwką…
Przeszłość ożywa również dlatego, że w Eberburgu Yvonne napotyka wiele twarzy znanych jej jeszcze z Misthaufen. Są to ludzie niegdyś jej bliscy, którzy bardzo różnie zachowali się wobec jej wygnania.
Jako prostytutka piętnowana z ambony przez surowego Zorbisa, oparcie znajduje w krasnoludzkim karczmarzu, znanym z serca miękkiego dla wszystkich wyrzutków.

NIEJAWNE
Yvonne jest teraz w kolejnej ciąży, jeszcze niewidocznej. Dręczy ją wróżba wedle której urodzenie tego dziecka zabije ją, zaś przed przerwaniem ciąży jak dotąd się wzbraniała.
NIEJAWNE


Martha z Misthaufen

Chłopka na służbie u Schatzenheimów. Nosi się i wysławia “po wielkomiejsku”, nikt nie podejrzewałby jej pochodzenia, do którego zresztą bardzo nie lubi wracać. Będzie to znacznie trudniejsze teraz, gdy kolejni mieszkańcy Misthaufen przybywają do Eberburga.
NIEJAWNE
Inspiracja to „My fair lady” Shawa i “Dobra Pani” Orzeszkowej. Marthę „wyniósł” ponad jej stan Harald. Dla kaprysu nakazał przyodziać i dać podstawową edukację, pokazał kawałek świata poza rodzinną wsią, oduczył mówić po wsiowemu… Rozbudzając w dziewczynie tęsknotę za życiem które nie było jej przeznaczone.
NIEJAWNE


Heinrich z Misthaufen

#unisex #prawo #przyjezdny
Inspiracja: „Placówka” Prusa, „Konopielka” Redlińskiego. Ubogi, zabobonny, niepiśmienny chłop spętany niemal zwierzęcym przywiązaniem do swego kawałka ziemi – ku któremu ręce wyciąga bogaty radny, Walbert Kramer.


Viola z Misthaufen

#zdrowie
Młódka która z trudem przekonała Thorstena by przekazał jej co sam wie o medycynie, w zamian za skromne oszczędności i pomoc przy rzeźnickim fachu. Czego ów już zdążył pożałować, zwłaszcza że na horyzoncie jest inny chętny na ucznia.
NIEJAWNE
Viola uwielbia kolekcjonować dziwne przedmioty, co ma już charakter kleptomanii.
NIEJAWNE


Babunia Truda

#lider #przyjezdny #zdrowie
Staruszka matkująca wieśniakom z Misthaufen, wiekowa lecz wciąż dość krzepka by piechotą wybrać się do Eberburga. Nieformalna przywódczyni tamtejszej społeczności, robiła już wbrew między innymi chciwości radnego Walberta Kramera, który prowadzi interesy z wieśniakami. Wymagana stylizacja na zaawansowany wiek.
NIEJAWNE
Truda to guślarka która w Misthaufen trzyma pieczę nad pogańskimi tradycjami, wywodzącymi się jeszcze z kultów druidzkich.
NIEJAWNE


KRASNOLUDY

Ważna mniejszość Eberburga, luźno inspirowana diasporą żydowską: Tradycyjnie są dobrymi rzemieślnikami, dobrymi handlarzami, a kiedy trzeba – żołnierzami. Lecz nade wszystko, tradycja i rozsądek nakazuje im trzymać się razem pośród krótkowiecznych człeczyn. Prócz niżej wymienionych spodziewamy się karczmarza Ungura, lichwiarza i radnego Gronda (kontynuacje z odcinka pierwszego). Być może dołączy strażniczka Bruta.

Krasnolud Gorwin

Z zawodu złotnik. Młody (ale już porządnie brodaty) krasnolud wychowany w “diasporze” między ludźmi. Przychodzi dla niego czas wieloletniego stażu w kopalni, co jest ważnym etapem w tradycyjnym wychowaniu tego ludu. Jest równolatkiem Randalla z którym przyszli na świat tego samego dnia i z którym połączyła ich przyjaźń.
NIEJAWNE
Gorwin wcale nie kwapi się by na lata opuścić Eberburg, gdzie się wychował i ma wśród ludzi przyjaciół. Ku oburzeniu pobratymców, może odmówić stażu w kopalni. Do tego zaczyna do niego docierać jak poważny jest stan Randalla.
NIEJAWNE


Krasnolud Morag

#przemoc
Z zawodu garbarz (rzemieślnik wyprawiający skóry, nie mylić z grabarzem). Zadziorny twardziel, po pijanemu zdarza mu się wszczynać bójki – wszystkie wygrywał. Raz trzeba było wezwać straż żeby go poskromiła i chociaż oczywiście nie wygrał, to rano wciąż chodził o własnych siłach. Część mieszczan krzywo nań patrzy również przez to, że w wojnie książąt służył po stronie przeciwników łaskawie nam panującego Teodora.
NIEJAWNE
Swego czasu za wielką sumę przyjął zlecenie na oprawienie czarnoksięskiej księgi w ludzką skórę, co przysiągł zachować w tajemnicy. Z wojennych czasów dręczą go koszmarne wspomnienia, które próbuje zagubić w przemocy, alkoholu i mocniejszych używkach.
NIEJAWNE


POZOSTALI

Ojciec Zorbis

#lider
Sędziwy, surowy kaznodzieja, pasterz eberburskiej owczarni. Zorbis jest opętany pasją układania ludziom życia. To w gruncie rzeczy idealista z dobrymi intencjami, co to piekło jest nimi brukowane. Wymagana stylizacja na zaawansowany wiek.
NIEJAWNE
Zorbis, poza strzeżeniem obyczajności mieszczan, czujnie węszy za wszelkimi praktykami które trącą mu pogaństwem czy okultyzmem.
NIEJAWNE


Mistrz Veit z Eichstadt

#przyjezdny #zdrowie
Uczeń Mistrza Axlebana, sławnego czarnoksiężnika, medyk i znawca wiedzy tajemnej. Nie odstępuje na krok chorowitej Marii, nad której zdrowiem czuwa.
NIEJAWNE
Cyniczny szarlatan wykorzystujący ludzką naiwność. Jednak osoba która najłatwiej mogłaby go zdemaskować, ma dobry powód by niechętnie podtrzymywać to oszustwo.
NIEJAWNE


Robert Schweinesturz

#miłosne #prawo #przyjezdny
Nowy Ławnik czyli sędzia miasteczka, już trzeci od nadania praw miejskich. Uzbierało się spraw do rozstrzygnięcia bo właśnie objął urząd po dłuższym wakowaniu – jego poprzednik nieszczęśliwie się zadławił kawałkiem wieprzowiny. Przewidujemy bardzo rozbudowaną grę na sprawach zawodowych.
NIEJAWNE
Zapracowany Robert dramatycznie zaniedbał żonę,czego straszne konsekwencje rychło odkryje.
NIEJAWNE


Renate Schweinesturz

#miłosne #przemoc #przyjezdny #zdrowie
Młodziutka kobieta, wychowana w dużym mieście i przywykła do rozrywek, którą zapracowany mąż bardzo zaniedbuje. Przenosiny do Eberburga traktuje jak zesłanie.
NIEJAWNE
Znudzona Renate sięga po coraz bardziej niebezpieczne rozrywki: Już nie tylko przygodne romanse ale też zakazane środki odurzające czy „zabawę” w okultyzmy.
NIEJAWNE


Fritz

#prawo #przemoc #przyjezdny #unisex #zemsta
Tajemniczy młody człowiek, z sobie wiadomych powodów zainteresowany gruntami we wsi Misthaufen.
NIEJAWNE
Fritz jest synem Imeldy i Walberta Kramerów, którego istnienia ojciec jest dotąd nieświadom. Nosi w sobie narastający gniew na ojca, którego patologiczne skąpstwo zmusiło matkę do desperackiej decyzji – porzuciła dom będąc we wczesnej ciąży, nim zostałaby zmuszona do usunięcia kolejnego dziecka.
NIEJAWNE


Hanna z domu Sturmesnacht

#miłosne #prawo #przyjezdny #zemsta
Jedyna kobieta-prawnik w całym Księstwie, biegła szczególnie w sprawach rozwodowych. Rozpoczynając za młodu naukę marzyła by zostać prostą rejentką, a zaszła już znacznie dalej. Szczęśliwa małżonka dzielnego Kapitana książęcych strażników dróg. Do Eberburga odprowadza Gabrielę Jungespiel, którą uprzednio wybroniła od zgnicia w lochu. Towarzyszy jej również schorowana siostra, Maria.
NIEJAWNE
Ku swemu zdumieniu, Hanna w Eberburgu napotka… Własnego męża. Przy tym dowie się na jego temat kilku rzeczy równie niespodziewanych.
NIEJAWNE


Maria Sturmesnacht

#unisex #przyjezdny #zdrowie
Ślepo zapatrzona w swojego jedynego syna, Emila, za karę odesłanego na służbę w eberburskiej straży. Kobieta bardzo schorowana, pod opieką Mistrza Veita z Eichstadt. Do Eberburga przybywa też w towarzystwie swojej ambitnej siostry, Hanny.
NIEJAWNE
Maria to hipochondryczka, większość jej dolegliwości jest urojona. Natomiast lubi skupiać uwagę i troskę otoczenia.
NIEJAWNE


Emil Sturmesnacht

#straż
Chłopak ze “złotej młodzieży” Eichstadt, nieco zepsuty panek który wyraźnie nie przebywa tu z własnej woli.
NIEJAWNE
Emil chciał zaimponować kolegom i przesadził z zakazanymi przyjemnościami. Rodzina ocaliła go od poważniejszych konsekwencji „zsyłając” na głęboką prowincję, aż do Eberburga. Ktoś liczył, że służba w tutejszej straży gówniarza utemperuje.
NIEJAWNE


Imelda Kramer 

#miłosne #prawo
Z domu Kirchenmaus. Przed laty uciekła od męża, Walberta Kramera, obecnie radnego. Tym samym porzuciła ich córkę na łasce tego patologicznego skąpca. Walbert rozpaczał wtedy publicznie, jakoby przez nią obrabowany. Niespodziewanie Imelda powraca do Eberburga, jednak nie do roli potulnej żony.
NIEJAWNE
Imelda sposobi się do sądowej batalii z mężem, głównie dla zabezpieczenia przyszłości ich dzieci. Nie żywi przy tym do niego nienawiści, ona jedna pamięta jaki był kiedyś, nim go opętała chciwość. Mało kto wie, że uciekając była w kolejnej ciąży – Walbert nie zechciałby utrzymywać kolejnego “darmozjada”.
NIEJAWNE


Odo Kramer

#prawo
Lekkoduch który zupełnie nie wdał się w ojca – pieniądze nie trzymają się go kompletnie, chętnie przepuszcza grosz na przyjemności. Swego czasu bez uprzedzenia zniknął z Eberburga, praktycznie uciekł, ażeby swobodnie balować w Eichstadt. Mimo to okazał się na tyle czarujący, zarazem kompetentny jako pisarczyk, że dziś zajmuje stanowisko asystenta Ławnika.
NIEJAWNE
Odo wplątał się w pracę dla gangu Braci Schwarzberg.
NIEJAWNE


Inne

…czyli własne pomysły uczestników do weryfikacji na scenariusz@fantazjada.pl wpasowujące się w realia gry. Głównie zatem miejscowi, dobrze wrośnięci w społeczność. Co okazało się nie być dość jasne, z powodzeniem może to być postać połączona więzami krwi z którąś z istniejących rodzin.