Chat with us, powered by LiveChat

Co to jest larp?

LARP (ang. live action role-playing) – aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Akcja larpa może być osadzona zarówno w świecie rzeczywistym, jak i fikcyjnym.

[Wikipedia]

Jak to jest z Fantazjadą?

Fantazjada 2016

Fantazjada jest larpem przygotowywanym przez praktycznie cały rok zarówno przez organizatorów jak i uczestników. Pod względem organizacyjnym charakteryzuje się prostotą mechaniki, starannością doboru lokacji i systemem akredytacyjnym, dzięki któremu gracze z wyprzedzeniem mają dostęp do swoich rozbudowanych o zdjęcia współgraczy odpraw online. Jest imprezą, która potrafi wywołać skrajne emocje, która daje możliwość nawiązania trwałych relacji, która z jednej strony cieszy, a z drugiej potrafi wycisnąć łzy. Jest grą, która uczy i wychowuje młodych uczestników, a doświadczonym rozwija skrzydła, by mogli wspólnie kreować wydarzenia, która zostaną zapisane na łamach historii Znanego Świata.

Fantazjada należy do larpów osadzonych w przygotowanym na potrzeby gry rozbudowanym świecie fantasy. Wykazuje cechy ciągłości fabuły pomiędzy edycjami i konsekwentnie buduje historię, mogących mieć wpływ na kolejne edycje gry, jeżeli wydarzenia rozegrane na imprezie okażą się istotne dla dziejów kraju, świata czy choćby dzielnicy. Akcja Fantazjady rozgrywa się w autorskim świecie stworzonym w oparciu o klasyczne fantasy rodem z powieści Tolkiena czy Sapkowskiego. Realia nawiązują do średniowiecza, w całej jego długiej historii, z większą lub mniejszą (zależnie od edycji) domieszką magii i fantastycznych istot (elfy, krasnoludy, demony itp.). Świat Fantazjady korzysta również z elementów historycznych nierzadko posługując się stereotypami i nie stroni od niepoprawnych politycznie nawiązań. Grą rządzi spisana i usystematyzowana mechanika, która pozwala na realizację larpa, podczas którego może bawić się przez kilka dni z satysfakcją nawet do 300 osób, w zależności od ilościowych założeń edycji. Staramy się tworzyć (i ograniczać) mechanikę Fantazjady tak by była możliwie prosta i nie przeszkadzała w grze.

Fantazjada 2013, autor: Kici

Fantazjada tradycyjnie odbywa się podczas Bożego Ciała. Jest imprezą, na którą przyjeżdżają zarówno doświadczeni larpowcy jak i nowicjusze. Okres sesji studenckich nie powstrzymuje uczestników przed udziałem w organizowanej przez Stowarzyszenie imprezie.

To co wyróżnia Fantazjadę wśród polskich larpów to nastawienie scenarzystów na tworzenie lokalnego, żyjącego światka z rozbudowanymi wewnętrznymi koneksjami. Celowo niedookreślony na wielu płaszczyznach, ubogacony tradycjami i legendami, dający możliwość do kreatywnych interpretacji świat stworzony (i dalej tworzony) przez organizatorów oraz uczestników niezmiennie i konsekwentnie od 20 lat daje możliwość wcielenia się w prostego “mieszkańca Świata”, mającego wpływ na bieżące wydarzenia.


Kilka opinii o Fantazjadzie:

 

Impreza na którą warto przyjechać bez względu na ilość kilometrów do przebycia.

[Patrol, 2012]

To był niesamowity weekend. Moja trzecia Fantazjada i to co najmniej tak dobra jak poprzednie, jeśli nawet nie lepsza.

[Książę, 2014]

Co za larp! Dalej jestem pod wielkim wrażeniem tego co niedawno przeżyłem. Wczoraj, mimo gigantycznego zmęczenia, do późna w nocy siedzieliśmy jeszcze z Johnym dzieląc się wspomnieniami z kilku ostatnich dni.
Chciałbym podziękować wszystkim organizatorom, za ogromny wkład pracy i zaangażowania, za zarwane nocki i multum poświęconego czasu. Za to że dostaliśmy taką cudowną salę na szpital.

[Sowa, 2014]

Tańce dawne na Fancie 2011 to jedno z najlepszych wspomnień z całej imprezy.

[Mały Nietzsche, 2013]

 

Fantazjada 2016

 

Jeżeli jesteś zainteresowany innymi projektami realizowanymi przez Stowarzyszenie Fantazjada (uczestnictwem bądź współrealizacją) zajrzyj do Artykułu o naszych projektach.