SŁOWEM WSTĘPU

Głównym bohaterem naszej opowieści jest społeczność miasta Eberburg, zatem pierwszą jej część zaczynamy od symbolicznych jego narodzin.

Miejsce akcji, pierwotnie gród obronny, od dawna posiada pewne cechy miasta. Mieszkańcy zajmują się pracą rzemieślniczą zamiast uprawiać rolę, zaspokajając poprzez handel nie tylko własne potrzeby. Książę Teodor właśnie potwierdził to przyznaniem praw miejskich, czyli między innymi znacznej samorządności, czego zresztą tutejsi domagali się od dawna.

Być może wkrótce “Stadtrecht” zwabią ludzi chętnych szukać tu lepszego losu. Tym samym młodzi rzucają się zabiegać o status ucznia (terminatora, aspirującego do fachu) nim „napływowe” zwiększą konkurencję.

Otrzymanie statusu miasta jest zasadniczo radosnym wydarzeniem, stąd finał gry (noc z soboty na niedzielę) stanowić ma zabawa, tańce z grami i jadłem.

NIEKTÓRE TYPY POSTACI

MŁODZIKI I MŁÓDKI. Młodzież na początku drogi życiowej. Część uczy się fachu od ojca. Inni z pomocą rodziny proszą obcego Mistrza by (nie za darmo!) przyjął na naukę, bądź terminują od niedawna. Szukają miejsca w społeczności, z nadzieją lub rosnącą paniką. Wskazany dla graczy raczej młodociany wygląd ale prawdopodobnie pojawi się wyróżnik kostiumowy wieku, który zostawi pewne pole manewru.

DOJRZALI MĘŻCZYŹNI I KOBIETY. Kluczowa część społeczności, przeważnie o już uregulowanym miejscu w niej.

STARCY. Zwykle cieszą się poważaniem z racji na doświadczenie życiowe, przynajmniej część jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Decydując się na taką rolę gracz godzi się, że nie wcieli w nią na więcej niż jednej-dwóch edycjach.

PATRYCJAT to najzamożniejsza grupa która dzięki szczęśliwym inwestycjom kupieckim może, przynajmniej częściowo, utrzymywać się z dochodu jaki przynosi już zgromadzony kapitał. Reprezentowany jedynie przez rodzinę Schatzenheim. Liczymy na jego wykształcenie się z edycji na edycję przy towarzyszeniu potencjalnie atrakcyjnych wątków, jak choćby rosnących kontrastów społecznych.

MISTRZOWIE RZEMIOSŁ. Wymagane realne umiejętności rzemieślnicze. Gracze zobligowani do przeprowadzenia swego rodzaju “warsztatów w klimacie“ dla zainteresowanych, spośród których wybiorą sobie ucznia. W większości przypadków nie przypisujemy postaci konkretnego fachu, ponieważ kompetencje gracza raczej nie pokryją się z jego preferencjami odnośnie fabuły. Przykładowe fachy: Kowal, Kaletnik, Krawiec, Szmuklerz, Browarnik, Świeczarz, Snycerz, Szewc…

Ewentualne niejawne szczegóły poniższych zdradzamy zainteresowanym mailowo. O ile część fabuły ma pozostać niespodzianką dla uczestników, nie zmuszamy do przyjmowania postaci “w ciemno”.

WAKATY

Rodzina Waldron

 1. Lewin Waldron, dowódca Straży. Zawsze trzyma fason, weteran zasłużony na wojnie który chce bezkonfliktowo dożyć spokojnej starości. Równocześnie jest dumnym człowiekiem i zależy mu na utrzymaniu dobrej reputacji. Czeka go kilka niewygodnych decyzji w sprawie powrotu do grodu braci CarlaChristiana Schwarzbergów. W Eberburgu ma 2 przyjaciół z czasów służenia w wojsku: krasnoluda Huno z Twierdzy Helfar (który razem z nim służy w straży) oraz Michaela Hochbauma, prawą rękę wójta, Schatzenheima. O ile dobre relacje z Huno dalej widać na pierwszy rzut oka, tak z Michaelem poniekąd jego drogi się rozeszły.
 2. Jadwiga Waldron. Żona dowódcy straży, wytworna i sztywna. Pani z prawdziwego miasta, średnio zadowolona z życia na prowincji. Nieco znudzona i sporo młodsza od męża, ciekawa wielkiego świata z którego przybywa Ulrike, a którego częścią sama była w młodości. Od przybycia Ulriki do grodu jest jedną z często odwiedzających ją kobiet.
 3. Rolf Waldron. Młodzian z zacięciem medycznym, który bardzo chciałby terminować u cyrulika. Ma jednak ambicje na bardziej światową karierę i szuka sposobu, aby wydostać się z miasta i przyjmować nauki u mistrzów fachu. Przyjaźni się z Emmą Steinauer, z którą dzieli wspólne zainteresowania.
 4. Teodoryk Waldron, drugi syn dowódcy Straży. Wkurzający gówniarz z rozumem między nogami, który nasłuchał się zbyt wielu ballad miłosnych. Tak przynajmniej interpretuje jego zachowania ojciec. Ta opinia nie jest jednak podzielana w grodzie przez przynajmniej kilka rówieśnic Teodoryka w Eberburgu. Może nawet nie tylko rówieśnic. 

 


Rodziny Pulver i Hochbaum, Traue

 1. Bruno Pulver. Aptekarz, przed laty uczeń nadwornego alchemika, który przed Księciem przypisał sobie osiągnięcia Bruno, po czym posłał go precz. Bruno jest bardzo ambitnym i zdolnym człowiekiem, którego doświadczenie w kwestiach alchemicznych jest ogólnie szanowane w Eberburgu. Można by wręcz rzec, że nie ma takiej rzeczy, której Bruno nie potrafiłby przygotować.
  Uwaga, nasz larp jest bardzo mało “magiczny”. Proszę sobie wyobrażać raczej “średniowiecznego chemika” niż postać z gier RPG.
 2. Valentina Pulver z domu Traue. Żona aptekarza i siostra akuszerki, matka dwójki bardzo uzdolnionych dzieci. Razem z siostrą zostały wychowane na twardo stąpające po ziemi kobiety, które nie szczędzą sił, by pomagać innym. Valentina stara się wspomagać miejscowe dziwki.
 3. Till Pulver. Młodziutki prymus szkółki przyświątynnej, ministrant i pupil Jorga, gnębiony przez rówieśników. Sam chce zostać w przyszłości kapłanem. Nigdy nie miał alkoholu w ustach, a księgi przedkłada nad dziewczyny. Może seplenić.
 4. Barbara Pulver. Oszpecona, młoda kobieta z ambicją dołączenia do straży miejskiej. Przyjaźni się z Larsem Kirchenmausem. Barbara zdaje sobie sprawę ze swojej społecznie trudnej pozycji, ale nie opuszcza jej determinacja i chęć pokazania, że kobieca siła wcale nie jest gorsza od męskiej. Sporo czasu spędza z Fritzem Schlangiem.
 5. Steffen Hochbaum, cyrulik. Z akuszerką (szwagierką) się szczerze nie znoszą, jeszcze nie było takiej rodzinnej uroczystości której by nie popsuli. Uznaje mycie rąk przed zabiegiem i podobne jej praktyki za nierozsądny zabobon. Mizogin. Mimo swojej jawnej niechęci do kobiet w mieście całkiem nieźle mu się żyje, mając posłuch wśród mężczyzn. Może wykazywać ambicje do dostania się do rady miejskiej.
 6. Rita Hochbaum, z domu Bitter. Żona cyrulika, który nie kryje swojej niechęci wobec kobiet nawet względem swojej żony, jak i córki. Z tego też względu Rita nie należy do grona kobiet szczęśliwych w swoim małżeństwie. Steffen skutecznie obrzydził jej mężczyzn. Przyjaźni się z Lydią Schultz. Rita ma również powiązania z Frydą Steinauer, raczej niejawnej natury. (Postać zarezerwowana)
 7. Valerie Hochbaum. Córka Steffena i Rity. Jeszcze pstro w głowie, kiełbie we łbie. Ostatnio pod paniczną kuratelą ojca, przerażonego ciążą jej kuzynki, Irene Hochbaum. Postać predestynowana do wątku niespełnionej miłości romantycznej, a jego rozwinięcie zostawimy w 100% samej graczce. Dla tej postaci mamy również przewidziany motyw mocno humorystyczny (jest on oczywiście opcjonalny). (Postać zarezerwowana)
 8. Judith Hochbaum. Akuszerka, specjalistka od wszelkich “spraw kobiecych”. Szczerze nienawidzi swojego szwagra (cyrulika), który uznaje jej metody za zabobony. Wiele kobiet powierzyło w jej ręce swoje życie, zna się na swoim fachu doskonale, od lat prowadząc edukację nastoletnim dziewczynom. Gdzieś w tym wszystkim jej córka przegapiła kilka podstawowych lekcji. Nie ma drugiej kobiety w grodzie, która cieszyłaby się równie wielkim zaufaniem wśród żeńskiej populacji Eberburga.
 9. Michael Hochbaum. Prawa ręka Fredericka Schatzenheima. Znużony życiem, lojalny profesjonalista, weteran wojenny. Prawdopodobnie najgroźniejszy człowiek w mieście: uczy władania bronią Andreasa Schatzenheim. Na wojnie był kompanem dowódcy straży, Lewina Waldrona, ale z czasem ich drogi nieco się rozeszły. Jako jedna z nielicznych postaci cywilnych, która może (a nawet powinna) paradować z bronią u boku. 
 10. Irene Hochbaum. Córka Judith i Michaela, w zaawansowanej ciąży, a bez męża. Obiekt plotek na językach całego grodu. Przynajmniej kilka problemów nawarstwiło się w jej do niedawna wydawałoby się sielankowym życiu. Postać młoda, stojąca przed trudnymi decyzjami. (Postać zarezerwowana)
 11. Antje Traue. Najstarsza w mieście, przynajmniej wśród ludzi. “Polska teściowa” którą przy życiu utrzymuje chyba tylko wtrącanie się w sprawy dzieci i wnuków. Dewotka świątynna. Matka Valentiny Pulver i Judith Hochbaum.

 


Rodziny Steinauer, Schultz i Laudermann

 1. Helmut Steinauer. Chorobliwie ambitny rzemieślnik tworzący idealny duet ze swoją żoną, Frydą Steinauer. Córka Emma jest jego oczkiem w głowie, natomiast z trójki pozostałych synów 2 stanowią w jego mniemaniu niemałą porażkę wychowawczą. Helmut to aspirant do Rady miejskiej, dosyć bezwzględny w swoich decyzjach. W Eberburgu jest pamiętany z tego, że w czasie zarazy razem z rodziną uciekł z miasta. W dobrych relacjach z Connorem Schwarzbergiem.
 2. Fryda Steinauer. Żona Helmuta, z którym tworzy idealny duet. Fryda jest znana w grodzie ze swoich wysokich ambicji i uporu w dążeniu do celu. To kobieta, z którą nie warto wdawać się w konflikty. Przekonał się o tym jej syn, Gunter, którego wydziedziczyła po tym, jak zajął się w swoim życiu muzyką. Fryda utrzymuje bardzo dobre relacje z akuszerką, Judith Hochbaum. Fryda mimo twardego stąpania po ziemi i regularnego uczęszczania na nabożeństwa bywa dosyć przesądna.
 3. Emma Steinauer. Ambitna dziewczyna, przewidziana do aranżowanego przez matkę małżeństwa, z Thorstenem Schwarzbergiem. Trzymana pod kloszem spod którego obecnie się wychyla. Chciałaby dostać się na nauki od akuszerki (w końcu cyrulik nigdy nie weźmie kobiety na ucznia). Wierzy, że leczenie jest jej powołaniem odkąd kilka lat temu spędziła całą noc przy łożu chorego, niemalże umierającego ojca, który rano obudził się zdrów jak ryba. W bliskiej przyjacielskiej relacji z Rolfem Wandronem, który podziela jej lekarską pasję. (Postać zarezerwowana)
 4. Samuel Steinauer. Objął stanowisko ucznia u własnego ojca. Pół miasta od czasu do czasu słucha, jak Helmut głośno wyraża swoje niezadowolenie względem pracy Samuela. Samuel bywa bardzo niezdarny, lecz błyskotliwości niewielu mogłoby mu odmówić. Przez większość swojego życia żył w przekonaniu, że jego starszy brat Gunter odziedziczy warsztat ojca i nie ukrywał, że całkiem mu to pasuje.
 5. Gunter Steinauer. Karczemny posługacz i grajek. Został wydziedziczony przez Frydę i Helmuta, po tym jak nie spełnił wygórowanych oczekiwań rodziców i postanowił powiązać swoje życie z muzyką. W karczmie jakby odnalazł drugą rodzinę, chociaż czasem tęskni za swoim rodzeństwem. (Postać zarezerwowana)
 6. Horst Steinauer. Jedyne “rokujące” dziecko w rodzinie tj. wedle wygórowanej oceny rodziców. Chłopak obdarzony silną wolą i uzdolniony. Ma ambicje do kariery w duchowieństwie. Chociaż ojciec i matka uważają go za najzdolniejszego ze swoich dzieci, Fryda zaplanowała dla niego karierę niepowiązaną z interesem rodziców. (Postać zarezerwowana)
 7. Gretchen z bratem. Osierocone po zarazie rodzeństwo pod niezbyt czułą opieką Steinauerów, jedynych żyjących krewnych. Od lat żyją ze swoim wujostwem, nigdy nie doczekując się prawdziwej akceptacji. Gretchen z bratem Rudim dorastają powoli do wieku, w którym będą mogli wyrwać się spod płaszcza Frydy i Helmuta. Według ciotki ta pomoże im w zdobyciu pracy, by sami mogli się utrzymać.
 8. Rudi, brat Gretchen. (Rodzeństwo to duet, który czeka gra w raczej zimnej wodzie).
 9. Hans Schultz. Strażnik miejski i zarazem, jako biegły w rachunkach, poborca podatków. Zna finanse grodu (przynajmniej za rządów Wójta). Siłą rzeczy niepopularny. Hans stracił rodziców podczas epidemii, ale był już na tyle dorosły żeby samemu zająć się sobą i swoim młodszym bratem. Nie udało mu się dostać do terminu u żadnego z rzemieślników, a straż potrzebowała ludzi. Jego żoną jest Helga, siostra Frydy Steinauer.
 10. Helga Schultz, siostra Frydy Steinauer (obie z domu Zimmermann). W jej małżeństwie z poborcą bywa różnie, ale złoto lubi. Nadanie miastu praw miejskich i idąca za tym zmiana władzy napawa ją obawą, że mąż nie będzie miał już dostępu do pieniędzy. Uważnie śledzi rozwój wypadków związanych z wyborami rady miejskiej, toteż ostatnimi czasy często bywa poza domem.
 11. Artur Schultz, młodszy brat poborcy podatkowego. Bardzo utalentowany, ceniony rzemieślnik. Całe miasto wie jednak, że pije zbyt dużo i często bije żonę.
 12. Lydia Schultz, z domu Schröder. Żona powyższego, nie-tak-całkiem-zastraszona ofiara przemocy domowej. Bardzo dużo czasu spędza z mężem w warsztacie. Przyjaźni się blisko z Ritą Hochbaum. Jest siostrą zakonnicy AlfredyWilhelminy Laudermannowej. Jej ojciec, Rolo Schröder, został zabity w niewyjaśnionych okolicznościach lata temu.
 13. Emeryk Laudermann. Syn kupca który przed laty wyruszył z towarami do egzotycznych krain. Ostatnie listy od niego dotarły do Eberburga ponad dziesięć lat temu. Od tego czasu interes podupadł, Emeryk został prostym krawcem. Wciąż jednak nie traci nadziei, że ojciec żyje i marzy, że kiedyś wyruszy w podróż, by go odnaleźć.
 14. Wilhelmina Laudermann z domu Schröder, żona Emeryka. Wilhelmina jest bardzo uzdolnioną krawcową (chociaż bez tytułu), która pomogła Emerykowi przywrócić część świetności warsztatowi, należącemu do zaginionego ojca Emeryka. Dzieli z mężem chęć do wyprawy do wschodnich krain. Ojciec Wilhelminy, Rolo Schröder, został zabity w niewyjaśnionych okolicznościach lata temu.
 15. Renate Laudermann, matka Emeryka. Nie tak jeszcze stara, atrakcyjna kobieta, której od dłuższego czasu ciąży status ni-to-wdowy, ni-to-mężatki. Chce zorganizować Oswaldowi (swojemu zaginionemu przed 10 laty mężowi) symboliczny pogrzeb, żeby pożegnać się z nadzieją na jego powrót. Nie kryje przy tym chęci przeżycia drugiej młodości, póki ma na to czas.
 16. Gerwin Laudermann, brat Emeryka Laudermann. Został pomocnikiem karczmarza i wykidajłą. Sprawia wrażenie niezbyt mądrego, jednak karczmarz Ungur [krasnolud] z jakiegoś powodu ceni sobie współpracę z nim. Karczemne posługaczki również chwalą sobie pracę z Gerwinem.
 17. Alfreda Schröder, zakonnica. Pomaga prowadzić szkółkę przyświątynną Jorgowi Schatzenheimowi. Jest siostrą Lydii SchultzWilhelminy Laudermannowej. Jej ojciec został zabity w niewyjaśnionych okolicznościach lata temu.

 


Rodziny Schwarzberg i Eisenfaust

 1. Carl “Łobuz kocha mocniej” Schwarzberg. Bracia Schwarzberg to zatwardziali przestępcy. Wrócili w rodzinne strony po amnestii, ogłoszonej przez Księcia równocześnie z nadaniem grodowi praw miejskich, z okazji jego nadchodzącego ożenku. Na zawsze na marginesie, przez wypalone na twarzy piętna. Starszy Carl to inteligentny i przedsiębiorczy brutal, zarazem uwielbiany przez kobiety łamacz serc.
 2. Christian Schwarzberg. Złodziej-poeta. W przeciwieństwie do starszego brata nad brutalną siłę przedkłada spryt. Jest znany ze swojego zamiłowania do gier karcianych i pięknych kobiet.
 3. Connor Schwarzberg. Trzeci z braci, uczciwy rzemieślnik który w porę zawrócił ze złej drogi. Para się w pełni legalnym interesem, wbrew opinii ludzi którzy znali jego złej sławy ojca i jego samego za młodu (bywał straszliwym przecherą i ancymonem). Żyje w dobrych stosunkach z Helmutem Steinauerem, chce pomóc swojemu nieślubnemu synowi Rudolfowi znaleźć rzemieślnika, który nauczy go fachu.
 4. Theresa Schwarzberg. Matka Thorstena i oschła macocha Rudolfa, któremu całe życie skąpiła uczuć. Po powrocie do grodu braci męża ma duże obawy przed ich złym wpływem na jej dzieci.
 5. Thorsten Schwarzberg, syn Connora. Lekkoduch, nieco rozpieszczony synek któremu w życiu niczego nie brakowało. Lubi się dobrze zabawić, dość popularny wśród rówieśników. Jest przyrzeczony Emmie Steinauer, mariaż ustawiły już dawno temu jego matka, Theresa i Fryda Steinauer, matka Emmy. Chociaż Emma wydaje mu się bardzo interesującą kobietą, Thorsten lubi porozglądać się na boki za innymi ewentualnościami.
 6. Rudolf Bastard, “kawalerski” syn Connora Schwarzberga. Starszy z braci i ulubieniec ojca. Jego przyszłość jest jednak niepewna, ponieważ brat z prawego łoża to pewniak na dziedzica zakładu.
 7. Erik Eisenfaust. Wzorowy Strażnik którego oporządzenie jest zawsze idealnie wypolerowane. I kota ściągnie z drzewa i zbója dorwie. Przybył do miasta jakiś czas po wojnie i zarazie, od dawna jest “swój”. Przyjęty praktycznie z marszu do straży, która wydaje się jego naturalnym środowiskiem. Za to szwagrami są Schwarzbergowie, zupełnie na bakier z prawem. Jest tak idealny, że to aż niemożliwe. (Postać zarezerwowana)
 8. Sophia Eisenfaust z domu Schwarzberg, żona Strażnika. Matka, która z jednej strony ma cudowne dzieci i wspaniałego męża, a z drugiej strony grunt właśnie osunął się spod jej nóg, ze względu na powrót okrutnych braci do grodu. Ma w sobie morze determinacji do ochrony swojego miru domowego, bo wie, jakie zagrożenie pojawiło się nad jej głową.
 9. Patricia Eisenfaust. Młódka wierząca w dobroć w ludziach. Uważa, że każdy nosi w sobie światło Ammana, a ludzkie grzechy zawsze da się usprawiedliwić. Dręczona przez uporczywe koszmary. (Postać zarezerwowana)
 10. Uwe Eisenfaust. Chłopak który dorastał w cieniu własnego idealnego ojca. Jest bardzo niepozorny, nieszczególnie lubiany przez swoich rówieśników. Od paru dni jego nastrój znacznie się poprawił, a powody tej poprawy mogą spotkać się ze zdecydowaną dezaprobatą rodziców.

 


Rodzina Blauschlag

 1. Jürgen Blauschlag. Stary kapłan i spowiednik, powiernik tajemnic społeczności. Jürgen należy do starszego pokolenia w grodzie, jest wujkiem ławnika, Oskara. Idzie przez życie zgodnie z naukami Ammana, w mieście jest bardzo lubiany, a jego zdanie poważane.
 2. Silvia Blauschlag. Najgłośniejsza baba w całym grodzie, stara panna. Uwielbia się kłócić. Irytuje większość mężczyzn w całej okolicy, niewielu chce mieć z nią cokolwiek wspólnego. Doprowadza spokojnego na codzień brata (ławnik Oskar) do szału, ten koniecznie chce jej znaleźć męża, żeby pozbyć się jędzy z domu.
 3. Oskar Blauschlag, ławnik (sędzia). Podlegał bezpośrednio Księciu, teraz przechodzi pod jurysdykcję Rady. Kochający mąż i ojciec, wspiera ambicje swojej żony, która stara się zebrać fundusze na przepisanie swojej powieści. Z reguły jego niezmącony spokój potrafi zaburzyć jedynie jego siostra, Silvia. Od lat panna na wydaniu. (Postać zarezerwowana)
 4. Annika Blauschlag, przykładna matka i żona Ławnika. Ma aspiracje literackie. Chce pokazać światu, że kobieta może zajmować się intelektualnymi pracami równie dobrze, jak mężczyźni. (Postać zarezerwowana)
 5. Truda Blauschlag. Młodziutka, niesforna, wcinająca nos w nieswoje sprawy kobietka. Nie chce się uczyć, nie chce słyszeć o manierach, ani o tym, że w przyszłości będzie trzeba znaleźć jej męża. Jest często widywana w towarzystwie niesfornych chłopaków w mieście. 
 6. Amelia Blauschlag, młoda córka Oskara i Anniki. Odebrała dość dobre jak na kobietę wykształcenie. Nie interesują jej mężczyźni, jest mocno wierząca i widzi możliwość dalszego rozwoju pod skrzydłami duchowieństwa.
 7. Bart Blauschlag. Utalentowany chłopak którego idolem jest szalony Max Zweikopf. Bart chce rozwinąć swoją pasję pod skrzydłami Maxa, choć rodzice mają znacznie lepszy (a na pewno rozsądniejszy) pomysł na jego przyszłość. Barta to nie interesuje, głęboko wierzy w wizje Maxa, razem zresztą z samym wynalazcą.

 


Rodzina Kirchenmaus

 1. Johan “Dzisiaj pijesz jutro gnijesz” Kirchenmaus. Bardzo leciwy grabarz i trumniarz, dusza towarzystwa i drugi po kapłanie powiernik sekretów społeczności. Przy piciu najmocniejsza głowa w mieście. Do zawodu przyucza prostaczka Markusa. Wydaje się nie bać śmierci – jest z nią za pan brat.
 2. Walter Kirchenmaus. Wdowiec i bankrut, niegdyś właściciel własnego warsztatu. Obecnie prosty wyrobnik. Pijący, i to dużo. Ojciec zbyt licznej, jak na możliwości finansowe, rodziny. Walter jest święcie przekonany, że nie on sam jest odpowiedzialny za upadek jego warsztatu. Chce odnaleźć faktycznych winowajców jego niedoli.
 3. Sebastian Kirchenmaus, najstarszy syn Waltera. Inteligentny i wrażliwy młodzik, wynędzniały w biedzie, który zbyt dużo rozmyślał w samotności. Sebastian jest człowiekiem, który często uważa się za dużo rozsądniejszego od innych.
 4. Hrodebert Kirchenmaus, drugi w kolejności, przedsiębiorczy syn Waltera. Pragnie wydobyć się z biedy by sięgnąć po upragnioną pannę. (Postać zarezerwowana)
 5. Viola Kirchenmaus. Służka u Blauschlagów, wielka marzycielka. Jest trochę ekscentryczną, trochę zatraconą w swoim świecie młódką, która nie do końca radzi sobie z obowiązkami gospodyni. Mimo to rodzina Blauschlagów podchodzi do niej bardzo wyrozumiale. Najstarsza córka Waltera, młodsza jedynie od Sebastiana i Hrodeberta.
 6. Angela Kirchenmaus. Młódka marząca o życiu w luksusie. W przeciwieństwie do siostry, bardzo cyniczna. Zapatrzona w metresę Ulrike, której została służką. Częste spotkania u Ulrike przy których Angela służy otworzyły jej oczy na pewne problemy, z którymi zmagają się mężatki. I ich mężowie.
 7. Lars Kirchenmaus. Najmłodszy z rodzeństwa. Zawsze dostaje wszystko po starszych braciach i siostrach, strasznie drażliwy na punkcie majętności rodziny. Sprawia wrażenie nieczułego, ale pod sarkastycznym żartem i sardonicznym uśmieszkiem kryje się oddany przyjaciel, o czym przekonała się Barbara Pulver.

 


Rodziny Kramer i Schlang

 1. Walbert Kramer, patologiczny skąpiec od którego żona uciekła kilka lat temu. Dorobił się jako właściciel młyna. Nie posiada żadnych skrupułów, gdy w grę wchodzą pieniądze. “Niegospodarnym“ dzieciom nieustannie wypomina że trzeba je w ubrać i dać im jeść. 
 2. Blanka Kramer, córka skąpca. W toku aranżowanie małżeństwa do którego podchodzi bez entuzjazmu. Wychowując się w domu, w którym jedynym źródłem szczęścia jest posiadanie pieniędzy, sama nie jest pewna, co jest w stanie ją uszczęśliwić.
 3. Odo Kramer, syn skąpca. Pisarczyk. Protokołuje posiedzenie sądowe, piastuje kronikę w której spisano przeszłość grodu. Posadę zapewniły mu bardziej wpływy ojca, niż jego własny charakter. Odo lubi ten dreszczyk emocji, który przepływa po karku, gdy przy kartach sprawa rozbija się o wysokie stawki.
 4. Robert Schlang. Rzemieślnik, ostatnimi czasy wyraźnie przygnębiony. Na urzymaniu poza żoną i dwójką dzieci ma też swoją niezamężną siostrę (i jej dziecko).
 5. Vera Schlang. Nawrócona poganka. Za młodu osierocona i przygarnięta przez ammanicką rodzinę. Dziś sama, w miarę swych możliwości pomaga sierotom.
 6. Sabine Schlang. Młódka ze złamanym sercem. Nie chce słyszeć o zamążpójściu od kiedy jej ukochany wyprowadził się z rodziną. Sprawa wydaje się być zupełnie beznadziejna tym bardziej, że matka szykuje dla niej zaręczyny.
 7. Fritz Schlang. Marzyciel któremu roi się, że zostanie rycerzem. Sporo czasu spędza z Barbarą Pulver. Ojciec stara się ukrócać jego marzenia tak, by Fritz zaczął w końcu twardo stąpać po ziemi.
 8. Isabella Schlang. Siostra Roberta, wciąż panna. Od lat odrzuca bez wyjaśnień całkiem niezłe partie. Może mieć małe dziecko, o którego pochodzeniu baby plotkują.

 


Rodziny Schatzenheim, Zufall i Fuchs

 1. Stary Randall Schatzenheim, niemal na łożu śmierci, dokonujący rozrachunku z całym swoim życiem.
 2. Jorg Schatzenheim. Przystojny kapłan. Znacznie młodszy brat Wójta. Prowadzi szkółkę przyświątynną.
 3. Wilburga Schatzenheim. Siostra wójta. Dojrzała kobieta, która przeżyła niegdyś głęboki konflikt z rodziną. Paradoksalnie połączyła ich na nowo zaraza, która zabiła jej męża i córeczkę. Niedawno pochowała jedynego syna. Obecnie wierna podpora brata.
 4. Frederick Schatzenheim, były Wójt z książęcego nadania. Przez nadanie praw miejskich właśnie traci pozycję na rzecz Rady, do której z pewnością będzie aspirował.. Najbogatszy człowiek w mieście i jedyny stricte kupiec. Wdowiec, żona zmarła wskutek przyjścia na świat Haralda.
 5. Mona Schatzenheim, córka Fredericka. Posażna panna na wydaniu, uchodzi za najpiękniejszą w mieście. Rozkapryszona i rozpieszczona. Okrutnie bawi się adoratorami.
 6. Andreas Schatzenheim, starszy syn byłego Wójta. Przystojny, czarujący jeśli zechce. Zepsuty, okrutny, obnosi się z bronią.
 7. Harald Schatzenheim. Garbaty, młodszy syn byłego Wójta. Matka zmarła przy porodzie. Bardzo inteligentny, chętnie korzysta z przywilejów które niesie jego nazwisko. Często odwiedza zamtuzy.
 8. Kristof/ Kristofa. Służąca Schatzenheimów, i/bądź chłopiec do bicia (postać unisex). Sierota, w bliskiej relacji z Verą Schlang, która otacza opieką biedaczyska pozostawione przez wiele zmarłych podczas zarazy rodziców. Kristof od małego służy u rodziny Schatzenheimów.
 9. Bernard Zufall. Odlewnik i/bądź jubiler. Do grodu został wysłany przez swojego ojca lata temu, jako młody chłopak. Terminował u wuja, Lutza Zufall, wraz z jego synem. Ostatecznie to Bernard został wyzwolony na Mistrza. Po śmierci wuja objął protekcję nad ciotką Wilburgą i przejął warsztat. Potem zmarł również jego kuzyn, a ciotka pogodziła się z bratem, czyli Wójtem. Wróciła wtedy do panieńskiego nazwiska Schatzenheim i wycofała się pod jego opiekę. Bernard jest arogancki, pewny siebie i ambitny.
 10. Yvonne Zufall, z domu Fuchs. Młoda żona Bernarda, która nie może zajść w ciążę. Nie utrzymuje kontaktów z siostrą-dziwką a jedynie z bratem, prostaczkiem Markusem.
 11. Katrin Fuchs, dziwka pod “opieką” Wolfganga. Rodzina Katrin nigdy nie śmierdziała groszem, ale po tym jak zmarło się starym Fuchsom (podczas zarazy), to trójce ich dzieci nie zostało nic. Katrin jako najstarsza z rodzeństwa, chciała pracować gdzieś jako pokojowa albo służba, ale niestety nie trafiła tak dobrze, jak zakładała.
 12. Prostaczek Markus Fuchs. Pomocnik grabarza Johana który przygarnął go po śmierci rodziców. Jego najlepsza przyjaciółka to upośledzona Pasterka dla której Markus, prosty i szczery, jest mostem na świat.

 


Rodzina Zweikopf

 1. Constantin Zweikopf. Prosty, lecz zacny i uczciwy robotnik, który przed laty włóczył się trochę po świecie – z tej łazęgi przywiózł parę paskudnych szram i żonę.
 2. Andrea Zweikopf. Żona powyższego, niechętnie mówi o swojej przeszłości.
 3. Max Zweikopf. Samouk balansujący na granicy geniuszu i szaleństwa, zdziwaczały po śmierci żony. Jego idee fix to ornitopter, któremu prawa fizyki nigdy nie pozwolą się wznieść (o czym rzecz jasna nie wie i nie dopuszcza takiej myśli). Za młodu jakby mimochodem spłodził pomysły które mogłyby przynieść pożytek i pieniądze, gdyby zechciał się na nich skupić. (Postać zarezerwowana)
 4. Danika Zweikopf, córka Maxa. Posługaczka karczemna, która chciałaby wyrobić sobie prawdziwy, ceniony zawód. Marzy o pięknej miłości. Dobra z natury, kocha ojca mimo jego dziwactw. 

 


Rodziny Traue, Pferd, Rothund

 1. Hanna Pferd. Biedna wdowa, co nie daje sobie rady z synem-nicponiem. Praczka, poniekąd “gospodyni” posiedzeń gdzie baby schodzą się na ploty. Ta pozycja powoduje, że jest jednocześnie najlepszą swatką, jaką widział Eberburg.
 2. Heinz Pferd. Młody nicpoń. Matki nie życzą sobie by ich synowie, o córkach nie mówiąc, cokolwiek mieli z nim wspólnego. Jakoby ostatnio znalazł pracę, choć ciężko w to ludziom uwierzyć.
 3. Stary Matthias Rothund, partacz i samouk. Pogodny i zawsze uśmiechnięty. Opiekuje się upośledzoną pasterką. Gorliwy ammanita, stały uczestnik mszy, jawnie przeciwny wszelkiemu wróżbiarstwu czy spirytyzmowi.
 4. Emil Rothund. Najsilniejszy człowiek w mieście, przy tym raczej prostak. Postawny robotnik, co umie ciężko tyrać żeby było za co jeść i chędożyć. Raczej sympatyczny, ale jak się napije to porywczy i lubi bliźniemu przygrzmocić; co przy jego sile może się skończyć tragicznie.
 5. Lisbeth. Lekko upośledzona pasterka pod opieką Matthiasa, przyjaciółka Prostaczka Markusa. Jej opiekun, Matthias Rothund stara się trzymać ją z daleka od Esmeraldy, karczemnej posługaczki.

 


Krasnoludy

Ważna, zintegrowana mniejszość, inspirowana diasporę żydowską. Nie pod względem wizualnym, nie idzie o pejsy ani jarmułki. Raczej idziemy tropami Tolkiena: “Trzymamy się swoich, jesteśmy dobrymi rzemieślnikami, dobrymi żołnierzami, lubimy złoto. No i mamy wspaniałe Brody!” Każdą Brodę weryfikuje Krauch osobiście.

Na tej grze NIE podtrzymujemy tradycji Fantazjady, gdzie krasnoludy językiem stylizowano na Ślązaków. Takie połączenie byłoby już zbyt groteskowe. Nie jest wymagany bardzo niski wzrost, jedynie kostium modelujący sylwetkę na masywną i barczystą.

 1. Kordi. Rzemieślnik, nieformalny lider Brodaczy. Dąży do znalezienia się w formowanej Radzie.
 2. Grond. Krasnoludzki lichwiarz o twardym sercu, dysponujący samemu sporymi środkami i zdolny zorganizować jeszcze znaczniejsze sumy od swych brodatych braci- za zbójecki procent.
 3. Huno z Twierdzy Helfar, sierżant Straży. Weteran wojenny, stary przyjaciel Lewina Waldrona. Brat karczmarza.
 4. Ungur, karczmarz. Brat sierżanta Straży. Z upodobaniem ogrywa bywalców w grach hazardowych.
 5. Nar. Krasnoludzka kobieta, BEZ brody (z tym starym motywem też zrywamy). O jej rękę zabiega cała czwórka pobratymców. Pisze książkę kucharską, trochę pomaga lichwiarzowi w rachunkach. Stylizacja kostiumowa do ustalenia z zainteresowaną.

 


Margines społeczny

 1. Tom. Żebrak, niezdatny do pracy przez okaleczenie skutkujące ciężki niedowładem dłoni. Sypia kątem w zamtuzie, ale na pewno nie dzięki dobremu sercu Wolfganga.

Dziwki napiętnowane są znakiem na odzieży. Bardzo trudne, dramatyczne role z dużą ilością “zimnej wody”. Poza niżej wymienionymi jedna figuruje w akapicie Fuchsów.

 1. Ilse, chłopskiego pochodzenia. Jako młódka nie mogła się przyzwyczaić do życia z kuzynostwem (jej rodzice zmarli). Zawsze beztroska, przekonała się jak ciężkie potrafi być życie, gdy postanowiła uciec z domu i szukać szczęścia na własną rękę. Dość szybko trafiła pod skrzydła Wolfganga, gdzie zaczęła swoją zdecydowanie niewymarzoną pracę.
 2. Ute, stara panna. Jej narzeczeństwo zostało zerwane po tym jak ojciec postanowił nie wyznaczyć wiana. Żaden kolejny kawaler nie zaryzykował starań się o jej rękę. Nie pochodzi z Eberburga. Opiekuje się młodszymi dziewczynami w zamtuzie.
 3. Wolfgang Poetze. Szef zamtuza. Dosyć bezwzględny, bez skrupułów traktujący swoje pracownice. Pożąda łatwego zarobku i życia pełnego rozrywek.

 


Pozostali

 1. Bertram Verlassen. Młodziutki strażnik który został asystentem Erika. Podrzutek wychowany w formacji (“syn pułku”). Jego głównym opiekunem był nieżyjący już strażnik, stary kawaler który dał mu swoje nazwisko i zapisał w testamencie wszystko co miał. Ten bardzo ciężko przeżył śmierć starego i często odwiedza jego grób. (Postać zarezerwowana)
 2. Lotar Lehmann. Strażnik nawiedzany przez ciągi alkoholowe, typ “złego gliny”. Owiany złą sławą za sprawą niepotrzebnej brutalności.
 3. Esmeralda. Karczemna posługaczka i wróżbitka z ludu Zingarich. Chętnie odwiedzana nie tylko przez kobiety.
 4. Ulrike Schmetterling. Była metresa Księcia Teodora, odesłana przed jego nadchodzącym małżeństwem. W opinii mężczyzn bałamuci kobiety, opowiadając niestworzone rzeczy o wielkim świecie i dworskim życiu.
 5. Gabriel Schmerz. “Opiekun” Ulrike z ramienia ks. Teodora, wyraźnie niezadowolony z zadania. Wydaje metresie kieszonkowe “na waciki”. Przed tym jak został niańką na pełen etat, bywał w Eberburgu w charakterze gońca księcia Teodora. 
 6. Ludwig Sipken. Stary dziad żyjący ze skromnych oszczędności. Zawsze narzeka, że kiedyś było lepiej. Jawnie krytykuje nadanie praw miejskich, w zasadzie krytykuje wszystko. Nie został mu już nikt: Żona zmarła, dalsza rodzina wyjechała.
 7. Ewentualni inni mieszkańcy miasta, wrośnięci w jego społeczność, do łącznie 120 postaci. Na pierwszej odsłonie cyklu nie przewidujemy innych przyjezdnych niż wyżej wymienieni.