Chat with us, powered by LiveChat

Są to wakaty pochodzące z odsłony larpa z 2018 roku.

SŁOWEM WSTĘPU

Głównym bohaterem naszej opowieści jest społeczność miasta Eberburg, zatem pierwszą jej część zaczynamy od symbolicznych jego narodzin.

Miejsce akcji, pierwotnie gród obronny, od dawna posiada pewne cechy miasta. Mieszkańcy zajmują się pracą rzemieślniczą zamiast uprawiać rolę, zaspokajając poprzez handel nie tylko własne potrzeby. Książę Teodor właśnie potwierdził to przyznaniem praw miejskich, czyli między innymi znacznej samorządności, czego zresztą tutejsi domagali się od dawna.

Być może wkrótce “Stadtrecht” zwabią ludzi chętnych szukać tu lepszego losu. Tym samym młodzi rzucają się zabiegać o status ucznia (terminatora, aspirującego do fachu) nim „napływowe” zwiększą konkurencję.

Otrzymanie statusu miasta jest zasadniczo radosnym wydarzeniem, stąd finał gry (noc z soboty na niedzielę) stanowić ma zabawa, tańce z grami i jadłem.

NIEKTÓRE TYPY POSTACI

MŁODZIKI I MŁÓDKI. Młodzież na początku drogi życiowej. Część uczy się fachu od ojca. Inni z pomocą rodziny proszą obcego Mistrza by (nie za darmo!) przyjął na naukę, bądź terminują od niedawna. Szukają miejsca w społeczności, z nadzieją lub rosnącą paniką. Wskazany dla graczy raczej młodociany wygląd ale prawdopodobnie pojawi się wyróżnik kostiumowy wieku, który zostawi pewne pole manewru.

DOJRZALI MĘŻCZYŹNI I KOBIETY. Kluczowa część społeczności, przeważnie o już uregulowanym miejscu w niej.

STARCY. Zwykle cieszą się poważaniem z racji na doświadczenie życiowe, przynajmniej część jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Decydując się na taką rolę gracz godzi się, że nie wcieli w nią na więcej niż jednej-dwóch edycjach.

PATRYCJAT to najzamożniejsza grupa która dzięki szczęśliwym inwestycjom kupieckim może, przynajmniej częściowo, utrzymywać się z dochodu jaki przynosi już zgromadzony kapitał. Reprezentowany jedynie przez rodzinę Schatzenheim. Liczymy na jego wykształcenie się z edycji na edycję przy towarzyszeniu potencjalnie atrakcyjnych wątków, jak choćby rosnących kontrastów społecznych.

MISTRZOWIE RZEMIOSŁ. Wymagane realne umiejętności rzemieślnicze. Gracze zobligowani do przeprowadzenia swego rodzaju “warsztatów w klimacie“ dla zainteresowanych, spośród których wybiorą sobie ucznia. W większości przypadków nie przypisujemy postaci konkretnego fachu, ponieważ kompetencje gracza raczej nie pokryją się z jego preferencjami odnośnie fabuły. Przykładowe fachy: Kowal, Kaletnik, Krawiec, Szmuklerz, Browarnik, Świeczarz, Snycerz, Szewc…

Ewentualne niejawne szczegóły poniższych zdradzamy zainteresowanym mailowo. O ile część fabuły ma pozostać niespodzianką dla uczestników, nie zmuszamy do przyjmowania postaci “w ciemno”.

WAKATY

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZGŁOSZENIA POSTACI SPOZA PONIŻSZEJ LISTY, DROGĄ MAILOWĄ. Wciąż jednak winna to być osoba miejscowa, wrośnięta w społeczność.

Rodziny Schatzenheim, Zufall i Fuchs

 1. Randall „Żaden z nas nie będzie zbawiony” Schatzenheim. Ojciec Fredericka. Inspirację stanowią mafijni bossowie z filmów kryminalnych. Nestor rodu, schorowany i niemal na łożu śmierci, który latami ciężkiej pracy – a nierzadko podłości – zbudował majątek familii. To stary łajdak, któremu strach przed Śmiercią właśnie zagląda w oczy. Stoi przed wyborem ostatecznym: Czy ratować własną duszę i spróbować u schyłku życia naprawić część zła jakie wyrządził bliźnim? Czy może zachować konsekwencję i śmiało spojrzeć Diabłu w oczy, dla dobra Rodziny?
 2. Jorg Schatzenheim. Znacznie młodszy brat Wójta, czyli syn Randalla. Przystojny kapłan z kryzysem powołania. Prowadzi szkółkę przyświątynną. Jego sumienie łamią nie tylko własna młodość i pokusy Świata doczesnego, ale też natarczywość Fredericka, stawiającego interes Rodziny nad wiarę. Czy zmagając się z własnymi demonami, ma szanse wygrać walkę o duszę umierającego ojca? Czy wytrwa w swoich przysięgach, czy może stanie się źródłem zgorszenia?
 3. Wilburga Schatzenheim. Inspirowana Constanzią „Connie” Corleone z cyklu „Ojciec Chrzestny”. Siostra Wójta. Dojrzała kobieta, która przyswoiła sobie całą wiedzę jaką stary Randall wpajał Frederickowi. Przeżyła niegdyś poważny konflikt z rodziną, nie bez winy brata. Zaraza zabiła jej córeczkę. Następnie zmarł jej mąż, a niedawno pochowała jedynego syna. Ta seria tragedii zwróciła ją ponownie ku Rodzinie. Obecnie wierna przyjaciółka Wójta, nieoceniona pomoc w prowadzeniu interesów, zdecydowana przysporzyć nazwisku Schatzenheim cały blask na który, jej zdaniem, zasługuje.
 4. Frederick Schatzenheim, były Wójt z książęcego nadania. Przez nadanie praw miejskich właśnie traci pozycję na rzecz Rady, do której z pewnością będzie aspirował.. Najbogatszy człowiek w mieście i jedyny stricte kupiec. Wdowiec, żona zmarła wskutek przyjścia na świat Haralda. (Postać zarezerwowana)
 5. Mona Schatzenheim, córka Wójta Fredericka. Po trosze inspirowana Izabelą Łęcką z „Lalki”, może też być rozpatrywana jako młodsza (sprzed małżeństwa) wersja Cersei Lannister. Jeśli nawet nie najpiękniejsza, jak wielu utrzymuje, to z pewnością najbardziej posażna w mieście panna na wydaniu. Jest rozkapryszona i zepsuta. Chętnie intryguje lawirując między adoratorami, lecz raczej dla okrutnej zabawy niż wymiernych korzyści. Czy przyjdzie moment, w którym to ona ulegnie szczeremu uczuciu?
 6. Andreas Schatzenheim, starszy syn byłego Wójta. Przystojny, czarujący jeśli zechce. Zepsuty, okrutny, obnosi się z bronią. (Postać zarezerwowana)
 7. Harald Schatzenheim. Inspirowany Tyrionem z „Gry o tron”. Garbaty, młodszy syn Wójta, którego matka zmarła przy porodzie. Ojciec, po którym wziął bystry umysł, wydaje się irracjonalnie winić go za śmierć żony. Chętnie korzysta z przywilejów, które niosą jego nazwisko i pieniądze, nierzadko odwiedzając zamtuzy. Z całej rodziny serdeczna relacja łączyła go jedynie z Hagenem, który wyjechał po wielkiej awanturze domowej.
 8. Bernard Zufall. Inspirację stanowił Theon Greyjoy, w pierwszej fazie „kariery”. Krewny Schatzenheimów Jest arogancki, pewny siebie, ambitny. Rzemieślnik, najlepiej odlewnik i/bądź jubiler. Do grodu został wysłany przez swojego ojca lata temu, jako młody chłopak. Terminował u wuja, Lutza Zufall, wraz z jego synem. Ostatecznie to właśnie Bernard został wyzwolony na Mistrza, a towarzysz nauki pogrążył się w goryczy. Po śmierci wuja objął protekcję nad załamaną ciotką Wilburgą i przejął warsztat. Potem zmarł również jego kuzyn, a ciotka pogodziła się z bratem, czyli Wójtem. Wróciła wtedy do panieńskiego nazwiska Schatzenheim i wycofała pod jego opiekę. Obecnie Bernard sposobi się by jeszcze nabrać na znaczeniu, poprzez zdobycie miejsca w Radzie świeżo upieczonego miasta.
 9. Katrin Fuchs, dziwka pod “opieką” Wolfganga. Rodzina Katrin nigdy nie śmierdziała groszem, ale po tym jak zmarło się starym Fuchsom (podczas zarazy), to trójce ich dzieci nie zostało nic. Katrin jako najstarsza z rodzeństwa, chciała pracować gdzieś jako pokojowa albo służba, ale niestety nie trafiła tak dobrze, jak zakładała. (Postać zarezerwowana)

Rodzina Waldron

 1. Lewin Waldron, dowódca Straży. Zawsze trzyma fason, weteran zasłużony na wojnie który chce bezkonfliktowo dożyć spokojnej starości. Równocześnie jest dumnym człowiekiem i zależy mu na utrzymaniu dobrej reputacji. Czeka go kilka niewygodnych decyzji w sprawie powrotu do grodu braci CarlaChristiana Schwarzbergów. W Eberburgu ma 2 przyjaciół z czasów służenia w wojsku: krasnoluda Huno z Twierdzy Helfar (który razem z nim służy w straży) oraz Michaela Hochbauma, prawą rękę wójta, Schatzenheima. O ile dobre relacje z Huno dalej widać na pierwszy rzut oka, tak z Michaelem poniekąd jego drogi się rozeszły. (Postać zarezerwowana)
 2. Jadwiga Waldron. Żona dowódcy straży, matka dwóch synów, wytworna i sztywna. Pani z prawdziwego miasta, wydana za sporo starszego od niej bohatera wojennego, niegdyś szczerze zapatrzona w jego legendę. Dziś średnio zadowolona z życia na prowincji, nieco rozczarowana własnym małżeństwem. Od przybycia Ulrike jest jedną z często odwiedzających ją kobiet. Czy ten powiew “wielkiego świata”, którego częścią sama była w przeszłości, okaże się impulsem do zmian? (Postać zarezerwowana)
 3. Rolf Waldron. Młodzian z zacięciem medycznym, który bardzo chciałby terminować u cyrulika. Ma jednak ambicje na bardziej światową karierę i szuka sposobu, aby wydostać się z miasta i przyjmować nauki u mistrzów fachu. Przyjaźni się z Emmą Steinauer, z którą dzieli wspólne zainteresowania. (Postać zarezerwowana)
 4. Teodoryk Waldron, drugi syn dowódcy Straży. Wkurzający gówniarz z rozumem między nogami, który nasłuchał się zbyt wielu ballad miłosnych. Tak przynajmniej interpretuje jego zachowania ojciec. Ta opinia nie jest jednak podzielana w grodzie przez przynajmniej kilka rówieśnic Teodoryka w Eberburgu. Może nawet nie tylko rówieśnic.  (Postać zarezerwowana)
 5. Gerwin Waldron, brat Lewina, który przez długi czas mieszkał w stolicy księstwa, Eichstadt. Wrócił do Eberburga około rok temu, chcąc osiąść w rodzinnym mieście na stare lata.  (Postać zarezerwowana)

Rodziny Pulver i Hochbaum, Traue

 1. Bruno Pulver. Aptekarz, przed laty uczeń nadwornego alchemika, który przed Księciem przypisał sobie osiągnięcia Bruno, po czym posłał go precz. Bruno jest bardzo ambitnym i zdolnym człowiekiem, którego doświadczenie w kwestiach alchemicznych jest ogólnie szanowane w Eberburgu. Można by wręcz rzec, że nie ma takiej rzeczy, której Bruno nie potrafiłby przygotować. (Postać zarezerwowana)
  Uwaga, nasz larp jest bardzo mało “magiczny”. Proszę sobie wyobrażać raczej “średniowiecznego chemika” niż postać z gier RPG. (Postać zarezerwowana)
 2. Valentina Pulver z domu Traue. Żona aptekarza i siostra akuszerki, matka Barbary. Razem z siostrą zostały wychowane na twardo stąpające po ziemi kobiety, które nie szczędzą sił, by pomagać innym. Valentina stara się dyskretnie wspomagać miejscowe dziwki. Z mężem bezskutecznie starają się o kolejne dziecko – a przy tym od dawna dręczy ją poczucie, że małżonek nie jest do końca szczery. (Postać zarezerwowana)
 3. Barbara Pulver. Oszpecona, młoda kobieta z ambicją dołączenia do straży miejskiej. Przyjaźni się z Larsem Kirchenmausem. Barbara zdaje sobie sprawę ze swojej społecznie trudnej pozycji, ale nie opuszcza jej determinacja i chęć pokazania, że kobieca siła wcale nie jest gorsza od męskiej. Sporo czasu spędza z Fritzem Schlangiem. (Postać zarezerwowana)
 4. Isabella Pulver. Niezamężna siostra aptekarza, matka wychowująca córkę z pomocą brata i jego żony. Nigdy nie przyznała się, kto jest ojcem jej dziecka. Jest lokalną handlarką. (Postać zarezerwowana)
 5. Wiktoria Pulver. Córeczka Isabelli, wychowywana przez matkę na handlarkę. (Postać zarezerwowana)
 6. Steffen Hochbaum, cyrulik. Mąż Rity, ojciec Valerie. Potrafi czytać, ma całkiem szczere powołanie do leczenia ludzi, a zarazem dość wąskie horyzonty: Za niepodważalny dogmat uznaje wiedzę medyczną zaczerpniętą z ksiąg. Z akuszerką (szwagierką) szczerze się nie znoszą, jeszcze nie było takiej rodzinnej uroczystości której by nie popsuli. Uznaje mycie rąk przed zabiegiem i podobne jej praktyki za nierozsądny zabobon. Mimo swojej całkiem jawnej mizoginii, w mieście ma całkiem spory posłuch wśród mężczyzn. Może wykazywać ambicje do zasiadania w Radzie. (Postać zarezerwowana)
 7. Rita Hochbaum, z domu Bitter. Żona cyrulika, który nie kryje swojej niechęci wobec kobiet nawet względem swojej żony, jak i córki. Z tego też względu Rita nie należy do grona kobiet szczęśliwych w swoim małżeństwie. Steffen skutecznie obrzydził jej mężczyzn. Przyjaźni się z Lydią Schultz. Rita ma również powiązania z Frydą Steinauer, raczej niejawnej natury. (Postać zarezerwowana)
 8. Valerie Hochbaum. Córka Steffena i Rity. Jeszcze pstro w głowie, kiełbie we łbie. Ostatnio pod paniczną kuratelą ojca, przerażonego ciążą jej kuzynki, Irene Hochbaum. Postać predestynowana do wątku niespełnionej miłości romantycznej, a jego rozwinięcie zostawimy w 100% samej graczce. Dla tej postaci mamy również przewidziany motyw mocno humorystyczny (jest on oczywiście opcjonalny). (Postać zarezerwowana)
 9. Judith Hochbaum. Akuszerka, specjalistka od wszelkich “spraw kobiecych”. Szczerze nienawidzi swojego szwagra (cyrulika), który uznaje jej metody za zabobony. Wiele kobiet powierzyło w jej ręce swoje życie, zna się na swoim fachu doskonale, od lat prowadząc edukację nastoletnim dziewczynom. Gdzieś w tym wszystkim jej córka przegapiła kilka podstawowych lekcji. Nie ma drugiej kobiety w grodzie, która cieszyłaby się równie wielkim zaufaniem wśród żeńskiej populacji Eberburga. (Postać zarezerwowana)
 10. Michael Hochbaum. Prawa ręka Fredericka Schatzenheima. Znużony życiem, lojalny profesjonalista, weteran wojenny. Prawdopodobnie najgroźniejszy człowiek w mieście: uczy władania bronią Andreasa Schatzenheim. Na wojnie był kompanem dowódcy straży, Lewina Waldrona, ale z czasem ich drogi nieco się rozeszły. Jako jedna z nielicznych postaci cywilnych, która może (a nawet powinna) paradować z bronią u boku. (Postać zarezerwowana)
 11. Irene Hochbaum. Córka Judith i Michaela, w zaawansowanej ciąży, a bez męża. Obiekt plotek na językach całego grodu. Przynajmniej kilka problemów nawarstwiło się w jej do niedawna wydawałoby się sielankowym życiu. Postać młoda, stojąca przed trudnymi decyzjami. (Postać zarezerwowana)
 12. Antje Traue. Najstarsza w mieście, przynajmniej wśród ludzi. “Polska teściowa” którą przy życiu utrzymuje chyba tylko wtrącanie się w sprawy mieszczan. Zajmuje się tym zresztą poniekąd “zawodowo”, jako swatka przez której ręce tradycyjnie przechodzi każdy poważny związek. Do tego dewotka świątynna. Matka Valentiny Pulver i Judith Hochbaum.
 13. Heinz Traue. Wnuk Antje Traue. Młody nicpoń, który przez lata sobie robotą rąk nie kalał, wykorzystując słabość babki do ulubionego wnuczka. Matka wyjechała z grodu. Nie raz widziano go sponiewieranego pod karczmą, a do świątyni chodzić przestał żeby mu kapłan nie truł. Mieszczanie nie życzą sobie by ich synowie, o córkach nie mówiąc, cokolwiek mieli z nim wspólnego. Choć ciężko w to ludziom uwierzyć, ostatnio znalazł uczciwą pracę: Został pomocnikiem aptekarza Bruno, męża swej ciotki.

Rodziny Steinauer, Schultz i Laudermann

 1. Helmut Steinauer. Chorobliwie ambitny rzemieślnik tworzący idealny duet ze swoją żoną, Frydą Steinauer. Córka Emma jest jego oczkiem w głowie, natomiast z trójki pozostałych synów 2 stanowią w jego mniemaniu niemałą porażkę wychowawczą. Helmut to aspirant do Rady miejskiej, dosyć bezwzględny w swoich decyzjach. W Eberburgu jest pamiętany z tego, że w czasie zarazy razem z rodziną uciekł z miasta. W dobrych relacjach z Connorem Schwarzbergiem. (Postać zarezerwowana)
 2. Fryda Steinauer. Żona Helmuta, z którym tworzy idealny duet. Fryda jest znana w grodzie ze swoich wysokich ambicji i uporu w dążeniu do celu. To kobieta, z którą nie warto wdawać się w konflikty. Przekonał się o tym jej syn, Gunter, którego wydziedziczyła po tym, jak zajął się w swoim życiu muzyką. Fryda utrzymuje bardzo dobre relacje z akuszerką, Judith Hochbaum. Fryda mimo twardego stąpania po ziemi i regularnego uczęszczania na nabożeństwa bywa dosyć przesądna. (Postać zarezerwowana)
 3. Emma Steinauer. Ambitna dziewczyna, przewidziana do aranżowanego przez matkę małżeństwa, z Thorstenem Schwarzbergiem. Trzymana pod kloszem spod którego obecnie się wychyla. Chciałaby dostać się na nauki od akuszerki (w końcu cyrulik nigdy nie weźmie kobiety na ucznia). Wierzy, że leczenie jest jej powołaniem odkąd kilka lat temu spędziła całą noc przy łożu chorego, niemalże umierającego ojca, który rano obudził się zdrów jak ryba. W bliskiej przyjacielskiej relacji z Rolfem Wandronem, który podziela jej lekarską pasję. (Postać zarezerwowana)
 4. Samuel Steinauer. Syn Helmuta i Frydy. Inspirowany Samwellem Tarly z „Gry o tron”. Objął stanowisko ucznia u własnego ojca. Całe miasto od czasu do czasu słyszy, jak Helmut głośno wyraża swoje niezadowolenie z jego pracy. Ów faktycznie bywa bardzo niezdarny, lecz błyskotliwości niewielu mogłoby mu odmówić. Od dziecka żył w przekonaniu, że to jeden z jego braci odziedziczy warsztat, a sam zostanie tylko pomocnikiem. Stąd kiedy Gunter wybrał karierę grajka, życie chłopaka zmieniło się w pasmo udręk. Wśród rówieśników jest często obiektem niewybrednych żartów i kompletnie nie ma śmiałości do kobiet.
 5. Gunter Steinauer. Karczemny posługacz i grajek. Został wydziedziczony przez Frydę i Helmuta, po tym jak nie spełnił wygórowanych oczekiwań rodziców i postanowił powiązać swoje życie z muzyką. W karczmie jakby odnalazł drugą rodzinę, chociaż czasem tęskni za swoim rodzeństwem. (Postać zarezerwowana)
 6. Horst Steinauer. Jedyne “rokujące” dziecko w rodzinie tj. wedle wygórowanej oceny rodziców. Chłopak obdarzony silną wolą i uzdolniony. Ma ambicje do kariery w duchowieństwie. Chociaż ojciec i matka uważają go za najzdolniejszego ze swoich dzieci, Fryda zaplanowała dla niego karierę niepowiązaną z interesem rodziców. (Postać zarezerwowana)
 7. Hans Schultz. Strażnik miejski i zarazem, jako biegły w rachunkach, poborca podatków. Zna finanse grodu (przynajmniej za rządów Wójta). Siłą rzeczy niepopularny. Hans stracił rodziców podczas epidemii, ale był już na tyle dorosły żeby samemu zająć się sobą i swoim młodszym bratem. Nie udało mu się dostać do terminu u żadnego z rzemieślników, a straż potrzebowała ludzi. Jego żoną jest Helga, siostra Frydy Steinauer. (Postać zarezerwowana)
 8. Artur Schultz, młodszy brat poborcy podatkowego. Bardzo utalentowany, ceniony rzemieślnik. Całe miasto wie jednak, że pił zbyt dużo i często bił żonę, Lydię. Która najwyraźniej właśnie postanowiła wybić się na samodzielność zawodową i zrobić mu konkurencję! (Postać zarezerwowana)
 9. Lydia Schultz, z domu Schröder. Żona powyższego, nie-tak-całkiem-zastraszona ofiara przemocy domowej. Bardzo dużo czasu spędzała z mężem w warsztacie. Przyjaźni się blisko z Ritą Hochbaum. Jest siostrą zakonnicy AlfredyWilhelminy Laudermannowej. Jej ojciec, Rolo Schröder, został zabity w niewyjaśnionych okolicznościach lata temu. (Postać zarezerwowana)
 10. Alfreda “Jak kobieta z kobietą” Schröder, zakonnica. Pomaga Jorgowi Schatzenheimowi prowadzić szkółkę przyświątynną. Po przywdzianiu habitu odnalazła spokój ducha, którego brakowało jej za sprawą koszmarnego dzieciństwa. Zamiast jednak schronić się za murami klasztoru, pozostała pomiędzy wiernymi. Ta surowa dama z całą żarliwością modli się do Ammana o łaskę dla krzywdzonych kobiet, w szczególności. I sprawiedliwą karę dla ich oprawców. (Postać zarezerwowana)

Rodziny Schwarzberg, Eisenfaust i Zweikopf

 1. Carl “Łobuz kocha mocniej” Schwarzberg. Bracia Schwarzberg to zatwardziali przestępcy. Wrócili w rodzinne strony po amnestii, ogłoszonej przez Księcia równocześnie z nadaniem grodowi praw miejskich, z okazji jego nadchodzącego ożenku. Na zawsze na marginesie, przez wypalone na twarzy piętna. Starszy Carl to inteligentny i przedsiębiorczy brutal, zarazem uwielbiany przez kobiety łamacz serc. (Postać zarezerwowana)
 2. Christian Schwarzberg. Złodziej-poeta. W przeciwieństwie do starszego brata nad brutalną siłę przedkłada spryt. Jest znany ze swojego zamiłowania do gier karcianych i pięknych kobiet. (Postać zarezerwowana)
 3. Connor Schwarzberg. Trzeci z braci, uczciwy rzemieślnik który w porę zawrócił ze złej drogi. Para się w pełni legalnym interesem, wbrew opinii ludzi którzy znali jego złej sławy ojca i jego samego za młodu (bywał straszliwym przecherą i ancymonem). Żyje w dobrych stosunkach z Helmutem Steinauerem, chce pomóc swojemu nieślubnemu synowi Rudolfowi znaleźć rzemieślnika, który nauczy go fachu. (Postać zarezerwowana)
 4. Theresa Schwarzberg. Inspirację stanowi częściowo Cat Stark z „Gry o tron”, częściowo tytułowy bohater szekspirowskiego „Otella”. Żona Connora, czuła matka Thorstena i oschła macocha Rudolfa, któremu całe życie skąpiła uczuć. Dzieli z Sophią Eisenfaust obawy o zły wpływ stryjów na swego nieco rozpieszczonego „Thorstenka”, zwłaszcza że Uwe i Sophię traktuje niemal jak własne dzieci. Natomiast Rudolfa, żywy dowód na „barwną” przeszłość męża, pragnie możliwie szybko pozbyć się ze swego domu. Rudolf, a w zasadzie jego owiana tajemnicą matka, legły u podstaw chorobliwej zazdrości, której Theresa nigdy się do końca nie wyzbyła.
 5. Thorsten Schwarzberg, syn Connora i Theresy.  Inspiracja: Gared Cutter z “Cyklu demonicznego”. Lekkoduch, nieco rozpieszczony synek, któremu w życiu niczego nie brakowało. Jako dzieci trzymali się razem z Rudolfem, ale teraz także ich relacje psują się przez napiętą sytuację w domu. Tym chętniej ucieka by się dobrze zabawić między rówieśnikami, wśród których jest dość popularny. Kumpluje się między innymi z Teodorykiem. Jest przyrzeczony Emmie Steinauer, swatka dawno ustawiła wszystko ku zadowoleniu obu matek. Chociaż Emma wydaje mu się bardzo interesującą kobietą, Thorsten wciąż lubi porozglądać się na boki za innymi możliwościami.
 6. Rudolf Bastard, “kawalerski” syn Connora Schwarzberga i nieznanej ogółowi kobiety. Inspirowany Jonem Snow z „Gry o tron”. Wobec niego macocha była zawsze w najlepszym razie oziębła. Nie jest tajemnicą, że to „legalny” z braci odziedziczy cały majątek. Co więcej, żona wymogła na Connorze by pod żadnym pozorem nie przyuczał Bastarda do własnego fachu, ażeby nie stanowił w przyszłości konkurencji dla Thorstena. Jaka przyszłość czeka tego chłopaka, w którego żyłach płynie krew niesławnego Gotza?
 7. Erik Eisenfaust. Wzorowy Strażnik którego oporządzenie jest zawsze idealnie wypolerowane. I kota ściągnie z drzewa i zbója dorwie. Przybył do miasta jakiś czas po wojnie i zarazie, od dawna jest “swój”. Przyjęty praktycznie z marszu do straży, która wydaje się jego naturalnym środowiskiem. Za to szwagrami są Schwarzbergowie, zupełnie na bakier z prawem. Jest tak idealny, że to aż niemożliwe. (Postać zarezerwowana)
 8. Sophia Eisenfaust z domu Schwarzberg. Na całym jej życiu zaważyła trauma z dzieciństwa. Jako córka niesławnego rozbójnika Gotza, jeszcze niemal dziecko, została zmuszona do oglądania sadystycznej kaźni i egzekucji własnego ojca. Po tym koszmarnym przejściu zerwała wszelkie stosunki z najstarszą dwójką braci, którzy poszli w ślady starego Schwarzberga i została żoną niezłomnego stróża prawa. Mają dwoje dzieci, Uwe i Patricię. Całe życie pracowała, by zapomnieć o przeszłości i obmyć nazwisko z krwi. Do czego posunie się ta pełna determinacji kobieta, by chronić własne potomstwo przed złym wpływem wujów? Teraz, gdy wraz z nimi wracają najgorsze wspomnienia? (Postać zarezerwowana)
 9. Patricia Eisenfaust. Młódka wierząca w dobroć w ludziach. Uważa, że każdy nosi w sobie światło Ammana, a ludzkie grzechy zawsze da się usprawiedliwić. Dręczona przez uporczywe koszmary. (Postać zarezerwowana)
 10. Uwe Eisenfaust. Chłopak który dorastał w cieniu własnego idealnego ojca. Jest bardzo niepozorny, nieszczególnie lubiany przez swoich rówieśników. Od paru dni jego nastrój znacznie się poprawił, a powody tej poprawy mogą spotkać się ze zdecydowaną dezaprobatą rodziców. (Postać zarezerwowana)
 11. Constantin Zweikopf. To nadużywający alkoholu wspólnik karczmarza, który przed laty włóczył się trochę po świecie – z tej łazęgi przywiózł parę paskudnych szram i żonę. (Postać zarezerwowana)
 12. Andrea Zweikopf. Żona powyższego, niechętnie mówi o swojej przeszłości. W imię miłości odważyła się na przekroczenie wielu granic. Dziś jej ukochany wydaje się staczać po równi pochyłej, gdy pije coraz więcej dręczony własnymi wspomnieniami. Andrea stoi przed wyborem czy wyciągać go z bagna, które może pochłonąć i ją.
 13. Max Zweikopf. Samouk balansujący na granicy geniuszu i szaleństwa, zdziwaczały po śmierci żony. Jego idee fix to ornitopter, któremu prawa fizyki nigdy nie pozwolą się wznieść (o czym rzecz jasna nie wie i nie dopuszcza takiej myśli). Za młodu jakby mimochodem spłodził pomysły które mogłyby przynieść pożytek i pieniądze, gdyby zechciał się na nich skupić. (Postać zarezerwowana)

Rodzina Blauschlag

 1. Jürgen Blauschlag. Inspirowany Księdzem Robakiem. Stary kapłan z przeszłością,  spowiednik i powiernik tajemnic społeczności. Jürgen należy do starszego pokolenia w grodzie, jest wujkiem ławnika Oskara. Idzie przez życie kierując się naukami Ammana, przynajmniej od kiedy przywdział suknię duchownego. W mieście jest raczej lubiany, a jego zdanie poważane. Rocznica wygaśnięcia zarazy ma dlań osobiste znaczenie. (Postać zarezerwowana)
 2. Oskar Blauschlag, ławnik (sędzia). Podlegał bezpośrednio Księciu, teraz przechodzi pod jurysdykcję Rady. Kochający mąż i ojciec, wspiera ambicje swojej żony, która stara się zebrać fundusze na przepisanie swojej powieści. Z reguły jego niezmącony spokój potrafi zaburzyć jedynie jego siostra, Silvia. Od lat panna na wydaniu. (Postać zarezerwowana)
 3. Annika Blauschlag, przykładna matka i żona Ławnika. Ma aspiracje literackie. Chce pokazać światu, że kobieta może zajmować się intelektualnymi pracami równie dobrze, jak mężczyźni. (Postać zarezerwowana)
 4. Truda Blauschlag.  Młodziutka, niesforna, wcinająca nos w cudze sprawy kobietka. Nie chce się uczyć, nie chce słyszeć o manierach ani o tym, że w przyszłości będzie trzeba znaleźć jej męża. Jest często widywana w towarzystwie niegrzecznych chłopaków w mieście. Typ chłopczycy i kumpeli. Widzi i rozumie dużo więcej niż się dorosłym wydaje.
 5. Silvia Blauschlag. Najgłośniejsza baba w całym grodzie, stara panna. Uwielbia się kłócić. Irytuje większość mężczyzn w całej okolicy, niewielu chce mieć z nią cokolwiek wspólnego. Doprowadza spokojnego na codzień brata (ławnik Oskar) do szału, ten koniecznie chce jej znaleźć męża, żeby pozbyć się jędzy z domu.
 6. Amelia Blauschlag, młoda córka Oskara i Anniki. Odebrała dość dobre jak na kobietę wykształcenie. Nie interesują jej mężczyźni, jest mocno wierząca i widzi możliwość dalszego rozwoju pod skrzydłami duchowieństwa. (Postać zarezerwowana)
 7. Aldona Blauschlag. Młodziutka córka Oskara i Anniki. (Postać zarezerwowana)
 8. Bart Blauschlag. Syn OskaraAnniki. Utalentowany chłopak, którego idol to szalony Max Zweikopf. Ich wspólny wątek jest luźno inspirowany “Filarami Ziemi”, ściślej motywem dzieła kontynuowanego przez dekady, mimo wszelkich przeciwności. Bart chce rozwinąć swoją pasję jako pomocnik wynalazcy, choć rodzice mają znacznie lepszy (a na pewno rozsądniejszy) pomysł na jego przyszłość. Między mistrzem i uczniem zawiązuje się nieco chora relacja, gdzie młodzik nawet własnym kosztem utwierdza drugiego w przekonaniu o własnym geniuszu. Czy to dwustronne zaślepienie może skończyć się dobrze? Czy Max znajdzie godnego następcę dla dzieła swego życia?

Rodzina Kirchenmaus i Kramer

 1. Johan “Dzisiaj pijesz jutro gnijesz” Kirchenmaus. Brat Waltera. Bardzo leciwy grabarz i opiekun cmentarza, dusza towarzystwa i drugi obok kapłana powiernik sekretów społeczności. Po części dlatego, że przy piciu najmocniejsza głowa w mieście, lecz nie jedynie. Powiadają, że zmienił się od czasu zarazy, która zabiła tak wielu miejscowych. Niektórzy wierzą, że on przeczuwa gdy nadchodzi czyjś czas – takim ponoć zwykł stawiać kolejkę i ucinać sobie rozmowę w cztery oczy. W przeciwieństwie do kapłanów on nikogo nie ocenia. On rozumie. Wydaje się nie bać Śmierci, z którą jest za pan brat. (Postać zarezerwowana)
 2. Walter Kirchenmaus. Brat Johana. Wdowiec i bankrut, niegdyś właściciel własnego warsztatu. Obecnie prosty wyrobnik. Pijący, i to pijący dużo. Ojciec zbyt licznej, jak na możliwości finansowe, rodziny. Kiedy minie mu delirka, potrafi naprawdę ciężko pracować i stara się zatroszczyć o zaniedbane dzieci. Walter jest święcie przekonany, że nie on sam jest odpowiedzialny za upadek swego interesu. Pragnie kary dla faktycznych winowajców, przynajmniej jeśli akurat wytrzeźwieje. (Postać zarezerwowana)
 3. Sebastian Kirchenmaus, najstarszy syn Waltera Inspirowany luźno Raskolnikowem ze “Zbrodni i Kary”. Inteligentny i wrażliwy młodzik, wynędzniały w biedzie, który zbyt dużo rozmyślał w samotności. Narasta w nim przekonanie, że tradycyjna moralność i porządek społeczny nie są czymś arbitralnym, zaś on sam jest zdolny do ich odrzucenia. A jeśli tak, to tym samym jest lepszy od bliźnich.
 4. Hrodebert Kirchenmaus, drugi w kolejności, przedsiębiorczy syn Waltera. Pragnie wydobyć się z biedy by sięgnąć po upragnioną pannę. (Postać zarezerwowana)
 5. Sabine Kirchenmaus.  Wychowana w biedzie, najstarsza córka Waltera. W dużej zażyłości z Angelą, chociaż są z siostrą kompletnie różne. Nie chce poddać się woli ojca co do zamąż pójścia, gdyż dalej kocha chłopaka, który wyjechał z Eberburga kilka lat temu. (Postać zarezerwowana)
 6. Angela Kirchenmaus. Inspirowana Angelą z „Psów”. Półsierota wychowana w nędzy, marząca o życiu w luksusie. W dużej zażyłości z Violą, chociaż są z siostrą kompletnie różne. W przeciwieństwie do niej, jest mocno cyniczna. Zapatrzona w metresę Ulrike, u której podjęła służbę, uosabiającą większość z jej pragnień. To pojętna pannica która szybko przyswaja od swej Mistrzyni rzemiosło flirtu, uwodzenia i manipulacji mężczyznami. Być może nie do końca jeszcze świadoma, jak bardzo może skrzywdzić również samą siebie. (Postać zarezerwowana)
 7. Lars Kirchenmaus. Syn Waltera. Inspirowany Ronem Weasley („Harry Potter”). Najmłodszy z rodzeństwa. Zawsze dostawał wszystko po starszych braciach i siostrach, stąd strasznie drażliwy na punkcie majętności rodziny. Ma zatargi ze złośliwymi rówieśnikami. Sprawia wrażenie nieczułego, ale pod sarkastycznym żartem i sardonicznym uśmieszkiem kryje się oddany przyjaciel, o czym przekonała się oszpecona Barbara Pulver.
 8. Otto Kirchenmaus. Strażnik, który jest na tyle niezdarny, że stracił oko po “incydencie” z kuszą. Leczył go cyrulik, Steffen. (Postać zarezerwowana)
 9. Walbert Kramer, patologiczny skąpiec od którego żona uciekła kilka lat temu. Dorobił się jako właściciel młyna. Nie posiada żadnych skrupułów, gdy w grę wchodzą pieniądze. “Niegospodarnym“ dzieciom nieustannie wypomina że trzeba je w ubrać i dać im jeść. (Postać zarezerwowana)
 10. Blanka Kramer, córka skąpca. W toku aranżowanie małżeństwa do którego podchodzi bez entuzjazmu. Wychowując się w domu, w którym jedynym źródłem szczęścia jest posiadanie pieniędzy, sama nie jest pewna, co jest w stanie ją uszczęśliwić. (Postać zarezerwowana)

Krasnoludy

Ważna, zintegrowana mniejszość, inspirowana diasporę żydowską. Nie pod względem wizualnym, nie idzie o pejsy ani jarmułki. Raczej idziemy tropami Tolkiena: “Trzymamy się swoich, jesteśmy dobrymi rzemieślnikami, dobrymi żołnierzami, lubimy złoto. No i mamy wspaniałe Brody!” Każdą Brodę weryfikuje Krauch osobiście.

Na tej grze NIE podtrzymujemy tradycji Fantazjady, gdzie krasnoludy językiem stylizowano na Ślązaków. Takie połączenie byłoby już zbyt groteskowe. Nie jest wymagany bardzo niski wzrost, jedynie kostium modelujący sylwetkę na masywną i barczystą.

 1. Kordi. Rzemieślnik, nieformalny lider Brodaczy. Dąży do znalezienia się w formowanej Radzie. (Postać zarezerwowana)
 2. Grond. Krasnoludzki lichwiarz o twardym sercu, dysponujący samemu sporymi środkami i zdolny zorganizować jeszcze znaczniejsze sumy od swych brodatych braci- za zbójecki procent. (Postać zarezerwowana)
 3. Bruta. Żona Gronda, pomaga mu prowadzić interes lichwiarski. (Postać zarezerwowana)
 4. Ungur, karczmarz. Brat sierżanta Straży. Z upodobaniem ogrywa bywalców w grach hazardowych. (Postać zarezerwowana)
 5. Nar. Krasnoludzka kobieta, BEZ brody (z tym starym motywem też zrywamy). Stylizacja kostiumowa do ustalenia z zainteresowaną. Możliwie dyskretnie, przez pogłoski o pogromach, uprawia drobną kabalistykę: A to zły urok od interesu odegna, a to złośliwego dybuka przegoni. Może pisać książkę kucharską, trochę pomaga karczmarzowi w prowadzeniu rachunków. (Postać zarezerwowana)

Margines społeczny

 1. Tom. Żebrak, niezdatny do pracy przez okaleczenie skutkujące ciężki niedowładem dłoni. Sypia kątem w zamtuzie, ale na pewno nie dzięki dobremu sercu Wolfganga. (Postać zarezerwowana)

Dziwki napiętnowane są znakiem na odzieży. Bardzo trudne, dramatyczne role z dużą ilością “zimnej wody”. Poza niżej wymienionymi jedna figuruje w akapicie Fuchsów.

 1. Ilse. Zaczerpnięty z Dostojewskiego typ prostytutki o złotym sercu, której szlachetność kontrastuje z życiowym upodleniem. Stara panna spoza Eberburga, jej narzeczeństwo zostało zerwane po tym ojciec postanowił nie wyznaczyć wiana. Żaden kolejny kawaler nie zaryzykował starań o jej rękę. Opiekuje się troskliwie Katrin i Ute, młodszymi dziewczynami w zamtuzie, nierzadko biorąc na siebie „winy” pozostałych. Za plecami “opiekuna” dopuszcza się rzeczy, których z pewnością by ów nie pochwalił.
 2. Ute „Co mnie nie zabije to mnie wzmocni” Blut. Częściową inspirację stanowi Ma-ma z „Dredd” (2012). Chłopskiego pochodzenia. Jako młódka nie zdołała się przyzwyczaić do życia z kuzynostwem gdy jej rodzice zmarli. Do czasu beztroska, przekonała się jak ciężkie potrafi być życie gdy postanowiła uciec z domu i szukać szczęścia na własną rękę. Dość szybko trafiła pod skrzydła Wolfganga. Od lat znosi pokornie jego brutalną opiekę, balansując coraz bliżej krawędzi wybuchu. Co się stanie gdy wreszcie przestąpi cienką, czerwoną linię?  (Postać zarezerwowana)
 3. Wolfgang Poetze. Szef zamtuza. Dosyć bezwzględny, bez skrupułów traktujący swoje pracownice. Pożąda łatwego zarobku i życia pełnego rozrywek. (Postać zarezerwowana)

Pozostali

 1. Bertram Verlassen. Młodziutki strażnik który został asystentem Erika. Podrzutek wychowany w formacji (“syn pułku”). Jego głównym opiekunem był nieżyjący już strażnik, stary kawaler który dał mu swoje nazwisko i zapisał w testamencie wszystko co miał. Ten bardzo ciężko przeżył śmierć starego i często odwiedza jego grób. (Postać zarezerwowana)
 2. Lotar Lehmann. Strażnik nawiedzany przez ciągi alkoholowe, typ “złego gliny”. Owiany złą sławą za sprawą niepotrzebnej brutalności. (Postać zarezerwowana)
 3. Esmeralda. Karczemna posługaczka i wróżbitka z ludu Zingarich. Chętnie odwiedzana nie tylko przez kobiety. (Postać zarezerwowana)
 4. Ulrike Schmetterling. Była metresa Księcia Teodora, odesłana przed jego nadchodzącym małżeństwem. W opinii mężczyzn bałamuci kobiety, opowiadając niestworzone rzeczy o wielkim świecie i dworskim życiu. (Postać zarezerwowana)
 5. Gabriel Schmerz. “Opiekun” Ulrike z ramienia ks. Teodora, wyraźnie niezadowolony z zadania. Wydaje metresie kieszonkowe “na waciki”. Przed tym jak został niańką na pełen etat, bywał w Eberburgu w charakterze gońca księcia Teodora.  (Postać zarezerwowana)
 6. Lisbeth. Lekko upośledzona, wymagająca opieki pasterka. Inspirowana “Zieloną Milą”. Choć słaba na umyśle, ma dobre serce i niezwykły dar, który otoczenie może starać się wykorzystać. (Postać zarezerwowana)
 7. Ewentualni inni mieszkańcy miasta, wrośnięci w jego społeczność, do łącznie 120 postaci. Na pierwszej odsłonie cyklu nie przewidujemy innych przyjezdnych niż wyżej wymienieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *