Mszyce, mrówki, nornice czy problemy skórne to tylko niektóre z kłopotów, z którymi możemy się spotkać w naszych codziennych domowych zmaganiach. Dobrze jest znać sposób, jak sobie z nimi radzić. W dzisiejszym artykule, przedstawimy sprawdzone metody na radzenie sobie z tymi problemami. Zapraszamy do lektury!
Co stosować na mszyce
To przecież pytanie, które zadaje sobie każdy miłośnik roślin, kiedy tylko zobaczy na swoich ulubionych kwiatach te małe, zielone nieproszone goście. No cóż, są różne sposoby walki z nimi, ale być może najpopularniejszym, bo i najbardziej naturalnym środkiem jest mleczko-oczyszczona woda z mydłem. Wystarczy zmieszać wodę z płynem do mycia naczyń lub mydłem w szarym papierze i psiknąć na rośliny. Zostaw to na jakiś czas, a później dokładnie spłucz wodą.
Co stosować na mrówki
Mrówki potrafią zdziałać niemałe szkody w ogrodzie, ale na szczęście są też środki, którymi możemy się z nimi uporać. Wydusić cytrynę – dzięki niej pozbyjemy się tych małych natarczywych insektów. Wystarczy posypać na ich szlak drogi sokiem z cytryny, a one już nie będą nas długo klepały.
Co stosować na nornice
Z tymi nieproszonymi gośćmi w ogrodzie można sobie poradzić dzięki łapkom na nornice lub rozpylając siarkę w miejscach ich bytowania. Ewentualnie można spróbować metod domowych, takich jak wstawianie butelki z wodą w miejscach, gdzie nornice tworzą kopce. Te małe gryzonie nie znoszą odgłosów wytwarzanych przez butelki, gdy wiatr nimi rusza, i szybko opuszczają tak “hałaśliwe” miejsce.
Co stosować na egzemę
Chyba każdy, kto ma egzemę szuka rozwiązania tego problemu. U niektórych osób pomaga maść z kortyzonem, ale zanim zastosujesz taką maść skonsultuj się z lekarzem. Możesz też użyć balsamów natłuszczających czy kremów z aloe vera, które łagodzą uczucie swędzenia i wzmacniają funkcję bariery ochronnej skóry.
Co stosować na rany
W przypadku ran warto stosować środki antybakteryjne, takie jak maść z alantoiną czy maść z octenidyną. Ważne jest jednak, by przed nałożeniem maści dokładnie oczyścić i zdezynfekować ranę – można do tego użyć wody utlenionej czy chlorexidiny.
Co stosować na stawy
Kiedy nasze stawy zaczynają dokuczać, cudownym lekiem są zwykłe oryginalne maści z niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi lub specjalne kremy na ból stawów. Warto też wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w omega-3, które wspomagają zdrowie stawów.
Co stosować na afty
Afty czasami potrafią dać się we znaki na dłużej. W takim przypadku warto posmarować je maścią lub żelem na afty, który można kupić w aptece bez recepty. Dobrym pomysłem jest też płukanie ust rumiankiem czy szałwią, które działają przeciwbakteryjnie i łagodzą ból.
Co stosować na liszaje
Liszaje najlepiej leczyć przy pomocy leków przeciwgrzybiczych, które przepisuje dermatolog. Dlatego warto udać się do specjalisty. Warto jednak wspomóc się drożdżami piwnymi, które wzmacniają odporność i działają przeciwgrzybiczo.
Co stosować na łuszczycę
Łuszczyca to choroba przewlekła, ale można ją łagodzić np. za pomocą kremów z aloe vera czy mleczkiem z kwasem salicylowym.
Co stosować na kaszel
Jeśli kaszel daje nam w kość, warto sięgnąć po syropy na kaszel mukolityczne czy uderzyć w łyżkę stołowego miodu z essierem dziewanny. Już nie długo będzie po problemie!
Porady dotyczące naturalnych i skutecznych sposobów walki z problemami domowymi
Jeśli chodzi o zwalczanie mszyc, warto sięgnąć po mleczko oczyszczone z wodą i mydłem. Natomiast w walce z mrówkami pomocna okaże się cytryna. Aby pozbyć się nornic, można wykorzystać łapki na nornice, rozpylanie siarki w miejscach ich bytowania, czy umieszczenie butelki z wodą na ich szlakach. Osoby zmagające się z egzemą mogą spróbować maści z kortyzonem, jednak lepiej skonsultować to z lekarzem. Skóra uczulonych osób będzie wdzięczna za natłuszczające balsamy czy kremy z aloesem. Na rany warto stosować środki antybakteryjne, takie jak maści z alantoiną czy maść z octenidyną, pamiętając o wcześniejszym ich oczyszczeniu i dezynfekcji. Dla lepszego samopoczucia naszych stawów warto zastosować oryginalne maści z niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi i uzupełnić dietę o produkty bogate w omega-3. W przypadku aft pomoże żel lub maść na afty oraz płukanie ust rumiankiem czy szałwią. Leczenie liszajów powinno być skonsultowane z dermatologiem, a we wspomaganiu leczenia warto wykorzystać drożdże piwne. Dla osób zmagających się z łuszczycą pomocne będą mleczka z kwasem salicylowym czy kremy z aloesem. Natomiast na uporczywy kaszel warto sięgnąć po syropy na kaszel mukolityczne oraz łyżeczkę miodu z essierem dziewanną.