Chat with us, powered by LiveChat

Najpotężniejsza po bogach istota Znanego Świata.

Opis mechaniczny

Smoki są świadomymi istotami znacznie przewyższającymi inteligencją pozostałe rasy Znanego Świata.

Charakteryzacja:
Model smoka zgodny z fabularnym opisem.

Atak:
Bezpieczne pazury, paszcza i ogon, a niekiedy czary rzucane natychmiast bez użycia zwojów.

Odporność:
Całkowicie odporny na wszelką niemagiczną broń. Działanie czegokolwiek innego nie jest w 100% pewne.

 

Opis fabularny

Wygląd:
Smoki to ogromne, skrzydlate, drapieżne gady.

Pochodzenie:
Wierzenia Kultystów Smoka pełne są najbardziej fantastycznych, często sprzecznych historii o smoczym pochodzeniu. Dominujące podania mówią, że „wykluły się z mocy tej mądrości, którą niesie cierpienie, z popiołów boga o zapomnianym imieniu, w żarze Słońca”.

Występowanie:
Naskalne malowidła ze Smoczej Wyspy oraz wykopaliska prowadzone w ruinach Argos każą wierzyć, że niegdyś smoki występowały licznie w Znanym Świecie. Więcej, wydaje się pewne, że sprawowały władzę nad ludźmi ze Smoczej Wyspy, czego śladem jest żywy do dziś Kult Smoka. Co w takim razie się z nimi stało? Najprawdopodobniej opuściły Znany Świat przez portale do innych Sfer. O przyczynach tego exodusu możemy jedynie spekulować. W czasach historycznych tylko trzykrotnie odnotowano objawienie się żywego jaszczura. W roku 471 w Księstwie Wzgórza smok o złotej łusce, Chryseis (wzięta podówczas za Awatara Ammana), odegrał ogromną rolę w jego historii. Wydarzenie to, jak i samo istnienie smoków było już od lat podważane przez historyków – aż do roku 490, kiedy w Górach Północnych niespodziewanie odnaleziono smocze jajo, które wnet wykluło się. Obszerniejsze informacje na ten temat czytelnik znajdzie w raporcie pod kierownictwem autorki (już wkrótce, wierzymy, odtajnionym) „Ammafir Czarnoksiężnik a Incydent Graniczny”.
Ukoronowaniem tych wydarzeń stało się ponowne, a zważywszy na okoliczności zapewne ostatnie, objawienie Chryseis w roku 491.

Zachowanie:
W opisanych przypadkach smoki okazały się agresywne i niszczycielskie (w każdym razie w ocenie poszkodowanych). Wg dawnowierczych legend w zamierzchłych czasach stawały również w obronie ludzi.

Walka:
W walce smok to najstraszliwsza istota jaką wydał Świat. Pomijając fizyczną potęgę, zionie ogniem gorącym jak płomienie Sfer piekielnych. Potrafi też stosować magię, zwłaszcza Umysłu i Czasosferę.
Na palcach jednej ręki można policzyć artefakty magiczne, jak Miecz Prawdy czy niedawno odkryty i zneutralizowany Grymuar Surfena, które są w stanie (prawdopodobnie) zagrozić dorosłemu (tzn. ponad pięćsetletniemu) smokowi. Takie smoki są odporne na niemal wszystkie ataki magiczne, zaś niesamowicie twarda łuska jest w stanie odeprzeć każdy konwencjonalny oręż. Nawet młodych, dopiero co wyklutych, prawie nie sposób zniszczyć. Właśnie podobne pisklę zostało odesłane do innej Sfery przez Ammafira Czarnoksiężnika.

Trofea:
Wedle legend każda cząstka ciała smoka ma potężną magiczną moc. Nie ma ceny, której mag nie zapłaciłby za możliwość sprawdzenia tego.

Na podstawie zapisków Nimue Złocistej.