Chat with us, powered by LiveChat
Image

Do ok. roku 460. paladynów w Znanym Świecie nie było. Były legendy o szlachetnych rycerzach, obrońcach niewiast i czci rycerskiej. Były bajki dla młodzieńców, których słuchali przed pasowaniem na rycerzy, ale nie było kogoś kto by takie ideały realizował. Kiedy rycerze nadjeżdżali, ludność najczęściej uciekała do lasów, a bezbronni i niewiasty najszybciej.

W 442. roku na świat przyszedł Rytter Vander, młodszy brat Baaby, syn Olafa, władcy Księstwa Wzgórza [dokładniejsze informacje w streszczeniach Fantazjad 2002 i 2003, również trailer filmowy Fanty 2003]. W młodości (do ok. 17 roku życia) Rytter zajmował się czytaniem wzmiankowanych bajek, zbieraniem wpierdolu od starszego brata i słuchaniem od ojca, że nie nadaje się by rządzić. Jak łatwo się domyślić z dziewkami częściej rozmawiał niż robił co innego i jako zamkowy głupek brał na poważnie ględzenie klechy, Signura.

Image W związku z historią dziecka- przepowiedni (jego odnalezionej siostry, Deirdry) zaszła konieczność wysłania wyprawy do Emiratu, celem odnalezienia Miecza Prawdy. Na krucjatę wyruszył, jak nietrudno zgadnąć, Rytter i jego kumple- prawiczki. Byli między nimi również ci duzi, poczciwi i nie za szybko myślący, kilku cwaniaków i paru takich którym się po prostu nudziło. Oraz Signur. Tak narodziła się Historia.

Krucjata trwała 12 lat i o dziwo zakończyła sukcesem. Miecz Prawdy został odnaleziony a Rytter powrócił do Twierdzy Ammana wraz z druhami, niektórymi. Śmierć poniosła ponad połowa uczestników. Jedni ginęli bohatersko, inni głupio. Cześć zawróciła po drodze. Ci co wytrwali, nie przypominali już tamtej zbieraniny. Zmężnieli, spoważnieli, ale zachowali ideały głoszone przez Ryttera z Signurem. Sam książę zmienił się najbardziej, stał się prawdziwym rycerzem i wodzem, mężnym i mądrym.

Image Baaba w międzyczasie zgładził Księcia- ojca i podporządkowując sobie obdarzoną magicznymi mocami Deirdre, zaprowadził w państwie rządy terroru. Nie wdając się w szczegóły (odsyłamy do odpowiednich relacji i opisu Księstwa), Rytter zorganizował swych kompanów i przerażoną ludność w karną armię, zdobył gród, a w pojedynku zabił brata. Nie mógł liczyć na zaprzepaszczoną przepowiednię związaną ze swoją siostrą, lecz podniósł Księstwo z popiołów dzięki mądrym i sprawiedliwym rządom. Stało się tak nie bez wielkich zasług, które położyli Paladyni.

Armia oparta o nich i ich giermków (a później drużyny) nie byłaby w stanie prowadzić podbojów, co i tak kłóciłoby się z ich ideałami, jednak w zupełności wystarczyła do zapewnieniu Księstwu bezpieczeństwa przed barbarzyńcami i orkami.

Image Dziś “chłopaki Ryttera” dożywają swych dni i rzadko ruszają z ciepłych komnat. Otoczeni są autorytetem i szacunkiem. Ich następcy nie są już z Księciem na “ty”, jednak także wierni jego ideałom, świadomi swej godności i misji.

Kieruje nimi przede wszystkim poczucie czci rycerskiej. Są wierni naukom Ammana, ale nie zdarza się by prześladowali innowierców (inna sprawa, że zapoczątkowany przez Signura, nomen omen, Signuryzm, jest bardzo tolerancyjną odmianą Ammanizmu). Nie są intelektualistami, a często wprost przeciwnie, decyzje podejmują szybko, kierując się raczej prostymi zasadami. W skrócie: Amman, Honor, Ojczyzna, Bitka, Kobiety, Piwo.

 

Kilka dalszych informacji można znaleźć w opisie Księstwa Wzgórza.