Fantazjada 2017: Carnevale

 “Chcąc świat oszukać, stosuj się do świata,
Ubierz w uprzejmość oko, dłoń i usta,
Wyglądaj jako kwiat niewinny, ale
Niechaj pod kwiatem tym wąż się ukrywa.”

“Makbet”  Williama Shakespeare

 

--> ENGLISH VERSION <--

Zapraszamy do zapoznania się z Dokumentem Projektowym F'17 (prezentacja Prezi).
Tutaj wersja tradycyjna PDF.
 

Czas akcji: Rok 498 ery Ammana, czyli rok po wydarzeniach Fantazjady 2016.

Miejsce akcji: Torreno, Pasmo Gór Szafirowych, Fort Malestrana

Tło akcji:

Po wydarzeniach w Einburgu świat nie mógł już dłużej odwracać twarzy. Nie tylko prości ludzie zaczęli się zastanawiać czy fala, która przed rokiem uderzyła w wybrzeża i wyspy, nie była częścią jakiegoś większego planu. W wielu krajach Znanego Świata zapłonęły stosy. 

Jednak nie w Torreno.

Góry Szafirowe ciągnące się nad Zatoką Cammino od zawsze były tętniącym życiem regionem Księstwa Torreno. Liczne porty morskie i wiodące z nich szlaki handlowe w głąb kraju, niczym żyły w ludzkim ciele, tłoczyły życie wśród górskich grani i leśnych dolin. Jednym z takich regionów jest Malestrana, której sercem jest fort o tej samej nazwie. Sam fort jest jednym z garnizonów żołnierzy Azzurri - państwowej formacji militarnej odgrywającej rolę piechoty morskiej. Ci żołnierze służą głównie do walki z agresorami na lądzie oraz wodzie. Azurri wysyłani są także do zwalczania przemytu i przestępczości, oraz ochrony możnych i wpływowych obywateli Torreno. Równolegle do garnizonu, w murach fortu, prowadzona jest Accademia Militare di Azzurri - szkoła, w której każdy rodowity  Torreńczyk może uzyskać wykształcenie i umiejętności potrzebne, by wstąpić w szeregi zawodowych żołnierzy. Jeśli zda egzaminy, oczywiście.

Sam fort nie jest też miejscem martwym - działa w nim urząd pocztowy z lokalnym dziennikiem, tawerna żywiąca żołnierzy, szpital gdzie składa się do kupy wszystkich tych, którzy odnieśli rany ze swojej lub nie swojej winy. Co do win - można je wyznać w kaplicy Ammana. Tymi, którym pomóc się już nie da, zajmuje się miejscowy grabarz. Od czasu do czasu zatrzymują się tutaj też kupcy, rzemieślnicy i usługodawcy, którzy podróżując w głąb kraju upatrują w Malestranie swój pierwszy przystanek w podróży. Częstymi gośćmi fortu są także rodziny stacjonujących tu żołnierzy czy adeptów akademii.

W najbliższych dniach jednak do Fortu Malestrana zjadą się goście inni niż zazwyczaj. Nadchodzi czas testu dla obsady fortu, bo zbliża się doń orszak władcy Torreno, jego ekscelencji Doży Federico Da Santoro Di Torreno, który wybrał Malestranę jako miejsce Grande Torneo - odbywającego się co roku, w różnych miejscach kraju,  Wielkiego Turnieju. Wspaniałych zawodów rozgrywanych w rocznicę śmierci ukochanej żony Doży. Kilku wybrańców zmierzy się o bogactwo i sławę, oraz - po raz pierwszy w historii - o rękę jedynej córki Doży. Przybędą z najdalszych zakątków Torreno, a kilku na zaproszenie dworu , także z zagranicy. Wszyscy zmierzą się w zaskakujących zawodach by zdobyć wyjątkowy skarb. Wraz z nimi pojawią się dziesiątki szlachciców i arystokratów, dam dworu, rycerzy i wszystkich tych, którzy upatrują swojej szansy na poprawę życia. Są wśród nich artyści, którzy pragną sztuką olśnić tych, którzy mogą ich objąć patronatem. Ciągną tu całe rzesze wynalazców, badaczy, filozofów i wolnomyślicieli, którzy liczą na rozgłos, rozwój swych badań lub mają inne, bardziej mgliste powody. Od kiedy panuje ród Da Santoro, w Torreno kościół Ammana stracił mocno na znaczeniu i trudno teraz trafić na stos - nawet za bardzo “postępowe” badania i tezy.

Co się zaś tyczy kościoła Ammana, ten nie ustępuje w swym prymacie żadnej innej wierze wśród mieszkańców Torreno. Ammanizm, którego korzenie sięgają misjonarzy z Antalii, wciąż jest religią państwową, mimo że wielu lat traci swoje polityczne znaczenie z uwagi na liczne fale krytyki. Kościołowi zarzuca się hipokryzję i łamanie głoszonych przez siebie zasad. Bez względu jednak na spadek wpływów politycznych i bogactwa, kościoła Ammana nie sposób lekceważyć. Wiele wskazuje na to, że zarówno Dawnowiercy, jak i Wolnomyśliciele nie mogą czuć się bezpiecznie, bo wisi nad nimi Miecz Ammana, dzierżony przez jego ziemskie sługi.

Niemniej nie dla wszystkich mieszkańców Torreno Amman jest tym, komu oddają pokłon. Nim w Torreno niebo przysłoniły iglice świątyń z mieczem na szczycie, lud wyznawał Starych Bogów - stwórców oraz opiekunów życia i natury. Dumiel, Vorth, Potrójna Bogini i wielu innych, zależnie od regionu Torreno. Liczna część ludności po dziś dzień w ukryciu składa dary dziękczynne i choć niełatwo trafić na stos za bycie Dawnowiercą, to już stać się “społecznie trędowatym” - jak najbardziej. W obawie przed ostracyzmem społecznym wielu nie afiszuje  się z religią przodków. Inaczej jest jednak z pewną grupą, która w Torreno żyje od zawsze. Nomadzi, zwani Zingari, to lud koczowniczy zamieszkujący Torreno od zawsze. Od zawsze uważani są oni za bandę złodziei i oszustów. Bez względu na to, gdzie pojawiają się tabory Zingari, tam ludzie zamykają domy i chowają w nich swoje córki. Prawdą jest, że kultura taboru nomadów jest inna niż kultura domu Torreńskiego, lecz jeden aspekt jest dla nich wspólny - rodzina jest wszystkim. Samych Zingari postrzega się jako gorszych również dlatego, że są jawnymi Dawnowiercami, a wielu z nich brało udział w wojnach religijnych toczonych lata temu. Tak się składa, że nieopodal Fortu Malestrana, w dawnej osadzie górniczej, żyją Zingari czy inaczej Nomadzi. Manicomio w języku Torreńskim znaczy “Dom Wariatów”. Jest to wioska, do której lepiej nie zapuszczać się bez powodu lub… stosownych znajomości. Poza Nomadami żyją tam bowiem leśni zbóje, oszuści, kłusownicy i społeczne odrzutki, które wolą skryć się w cieniu i płacić za to, by chronił ich Król Zingari. Nadrzędną zasadą Manicomio jest bowiem: słuchać Króla.

Nasuwa się pytanie - Dlaczego Dom Wariatów? - odpowiedź jest zwięzła: Przecież tam, na górze, był dom wariatów. Na dobrą sprawę, czy kiedykolwiek przestał nim być?

Ciężko będzie upilnować tak wielu przybyłych, zwłaszcza że zbóje, nomadzi i wszelacy oszuści nie są jedynym problemem okolicy. Bestia - bo tak lokalni nazywają inny problem - jest bezwzględna i nie ma dla niej różnicy, kogo rozerwie na strzępy. Wszyscy słyszeli jej wycie i widzieli, co zostaje z jej ofiar -  dlatego gdy zapada zmrok, nikt nie oddala się od osad ludzkich, tak od Fortu Malestrana, jak i od Manicomio. To jedna z nielicznych kwestii, w której  Pułkownik zarządzający fortem i Król Zingari są jednomyślni - Ci którzy oddalą się po zmroku, umrą. Nikt z tych, którzy słyszeli, jak bestia ryczy nocą, nie odważy się złamać tych zakazów - nawet jeśli jest szalony.

Co do Pułkownika, to ma on więcej problemów niż potwór i Nomadzi. Przyjedzie wielu sławnych i bogatych, a wywiad donosi, że wśród nich będą też tacy, których nie chciałby widzieć. Ba, nie chciałby wiedzieć, że naprawdę istnieją. Tak jak wielu innych, chciałby wierzyć w ludowe powiedzenie, że Mafii nie ma.

Wszystkiemu nie pomagają doniesienia o jakimś przeklętym Proroku i podążającej za nim sekcie. Amman tylko wie, czy to nie kolejne ognisko Sabatu, albo i czegoś gorszego.

I jeszcze te upiorne krzyki z głębokich lochów. Prawdziwy dom wariatów...

W tym wszystkim jednak najważniejsze jest, że zbliża się Carnevale i Noc Maskarady, której blask potrafi rozświetlić nawet najmroczniejsze czasy. W tę jedną noc wszyscy staną się sobie równi. Każdy jednak musi pamiętać o świętej zasadzie noszenia maski.

Każdy.

 

ZAPRASZAMY WAS DO ZAPOZNANIA SIĘ ZE WSTĘPNĄ LISTĄ WAKATÓW. PEŁNA LISTA PROPONOWANYCH RÓL I WĄTKÓW POJAWI SIĘ W KOLEJNEJ PORCJI INFORMACJI FABULARNYCH, KTÓRE ZOSTANĄ OPUBLIKOWANE PRZED OTWARCIEM FSA. WARTO ZACZEKAĆ!

 

WSPARCIE LARPA, przewidujemy co najmniej zniżkę akredytacyjną:

 • Kucharze. Szczegóły dla zainteresowanych.
 • "Grupa Eventowa", GE.
 • "Chainsaw Commando", CC. Nie stanowi formacji w fabule, bez związku z odgrywaną postacią.

Obsada Fortu Malestrana:

 • Żołnierze garnizonu Azzurri
 • Adepci i wykładowcy w Accademia Militare di Azzurri
 • Obsada tawerny fortecznej
 • Obsada urzędu pocztowego i lokalnej gazety
 • Lekarze i pielęgniarki ze szpitala
 • Duchowni z kaplicy Ammana
 • Sędziowie prawa miejscowego i obyczajowego (konkretne wakaty wkrótce!)
 • Grabarze
 • Lokalni sprzedawcy, rzemieślnicy i usługodawcy
 • Mieszkańcy i pracownicy cywilni (członkowie rodzin żołnierzy, itp)
 • Grupy przestępcze: Pulcinella i Hanza

Manicomio (Wioska Zingari):

 • Zingari/Nomadzi (zajmujący się tak legalnymi, jak i nielegalnymi zajęciami)
 • Obsada burdelu plebejskiego
 • Gang Zingari
 • Mieszkańcy Manicomio (bandyci, kłusownicy, wykolejeńcy, odrzutki społeczne, oszuści, lub zwykli ludzie próbujący w tym miejscu ułożyć swoje życie)
 • Obsada Oberży

Orszak Doży:

 • Rodzina książęca (role członków rodziny Doży - konkretne wakaty wkrótce!)
 • Rody arystokratyczne i szlacheckie (tak całe familie, jak i pojedyncze osoby)
 • Wolnomyśliciele, filozofowie, uczeni, odkrywcy i wynalazcy
 • Handlarze, rzemieślnicy, usługodawcy
 • Obsada luksusowego burdelu
 • Artyści, kuglarze, cyrkowcy, muzycy i śpiewacy
 • Uczestnicy turnieju i ich orszaki (Dokładny opis wakatów - wkrótce!)
 • Syndykat, czyli członkowie Mafii Torreńskiej (konkretne wakaty wkrótce!)
 • Członkowie sekty (więcej informacji o wakatach wkrótce!)

Magowie, elfy, krasnoludy itp:

Dla postaci i istot innych niż ludzie także jest miejsce w scenariuszu. Torreno to kraj od kilkudziesięciu lat mocno liberalny, głównie za sprawą władców z rodu Santoro - dlatego postaci tak magiczne, jak i innorasowców chętnie widzielibyśmy w ramach pozostałych wakatów, bez wyszczególnienie dla nich odrębnego miejsca. Oznacza to no przykład, że w orszaku Doży może znaleźć się elfi artysta, a w Manicomio krasnoludzki ślusarz.

INNE

Własne pomysły, wpisujące się w fabułę. Do weryfikacji poprzez Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Zgłoszenia postaci przyjmujemy przez FSA, Fantazjadowy System Akredytacyjny (na razie pozostaje jeszcze zamknięty). Pytania, uwagi i swobodne pogaduchy w odpowiednich wątkach forum (tutaj), lub mailowo:

Sprawy fabuły na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Sprawy organizacyjne na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

***

Pamiętajcie proszę, że powyższe listy to podstawowy zarys, byście mogli już zacząć myśleć o swoich postaciach. Na dobre rzeczy trzeba poczekać i pragniemy Was poinformować, że dokładniejszy wgląd w wakaty, wątki i frakcje przedstawimy Wam w kolejnej części Informacji fabularnych - wyczekujcie jej niebawem! 

Obiecujemy, że nim otworzą się dla Was formularz FSA - będziecie mogli wgryźć się w kolejną, soczystą część informacji fabularnych, które pomogą Wam zdecydować jakiej postaci chcecie dać życie i w jakiej części naszej wspólnej opowieści chcecie wziąć udział!

“Źle się wiedzie błaznom w nędznym roku tym,
gdy mędrzec głupcem się staje i nie wiedząc,
co począć z umysłem swym,
błazeńskie małpuje obyczaje.”

“Otello”  Williama Shakespeare